Mbush plot 67 vjeçe sot, e gjenì dot se per cìlen aktore behet fjale

Marjeta Ljarja është aktorja e mirënjohur e kinematografisë shqiptare, e cilësuar si një prej emrave më të suksesshëm, por që me talentin saj ka spikatur dhe në skenën teatrore.

E natyrshme, e sinqertë, e ndjeshme, mbetën tre linjat kryesore te cilësive të saj aktoriale. Kjo është arsyeja që u pëlqye shumë si aktore dhe përzgjidhej të luante role në dramat kombëtare.

Aktorja ka lindur më 3 shtator 1955 dhe festoi 67 vjetorin e lindjes.

Aktorja, një nga artistet më profesioniste ka një galeri të pasur rolesh në kinema dhe në teatër. Marjeta është një ndër aktoret, e cila mbetet pa dyshim një prej emrave dhe artistëve të merituar, e cila është vlerësuar për një kontribut të çmuar në skenën dhe filmin shqiptar, duke u renditur përkrah emrave më të njohur.

Ajo dhe partneri i saj, Rikard Ljarja ishin nga çiftet ikonë të kinemasë shqiptare.

Rikard Ljarja u nda nga jeta rreth dy vite më parë, si pasojë e një sëmundje të rëndë, por historia e tyre do kujtohet gjithmonë si një ndër më të veçantat e seknave shqiptare.

Ata janë dashurar gjatë xhirmive të filmit , “Në pyjet me borë ka jetë” ku Rikardi ishte njëkohësisht regjisro dhe aktor, dhe luante rolin krysor krah Marjetës me të cilën u martuan dhe jetuan vitet më të lumtura siç janë shporehur edhe vetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *