Sìdomos ato qe jane mbì 60 vjeçe dhe kane probleme me gjumìn, konsumonì kete pìje para se te flìnì

Problemet me gjumin janë të zakonshme, por ju mund ta ndihmoni veten me pije dhe ushqime natyrale që i keni tashmë në kuzhinë. Një nga trikat që përdorin shumë njerëz është qumështi i ngrohtë. Është një pije e shkëlqyer për gjumë më të lehtë dhe është e dobishme sepse përmban aminoacidin triptofan, i cili në trup shndërrohet në hormonin serotonin, i cili është i nevojshëm për një gjumë të mirë.

Pihet edhe në smoothie me banane. Përbëhet nga një banane e vogël, një filxhan qumësht tërshërë dhe një lugë çaji mjaltë. Është e mrekullueshme, pasi është një thesar i magnezit, kaliumit dhe vitaminave B, të cilat do të kontribuojnë në relaksimin e përgjithshëm.

Çaji me balsam limoni do të ndihmojë gjithashtu. Zieni dhjetë lugë gjethe të thata të kësaj bime në një litër ujë, lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta dhe më pas kullojeni.

Ose për një do zë më të vogël, derdhni ujë të nxehtë mbi dy lugë barishte të thata.

Lëngu i qershisë është një tjeter alternative kundër pagjumësisë sepse është burimi më i rëndësishëm ushqimor i melatoninës, e cila është përgjegjëse për gjumë të mirë, pamjen rinore dhe shëndetin në përgjithësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.