Nuk duhet te lodheni me kremra te ndryshem, provoni nje here kete metode e cila ka 3 perberes: Kos, banane

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hor. monale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë. Nqs edhe ju jeni një ndër ato femra që ka njolla kafe në fytyrë dhe jeni lodhur duke provuar kremëra dhe trajtime jo të efektshme, maska e mëposhtme është ajo që ju duhet.

Për të realizuar maskën e mësipërme ju nevojiten: kos, banane dhe limon. Të kombinuar së bashku, këta tre përbërës jo vetëm që do të zhd ukin njollat kafe nga lëkura juaj, por do t’i japin asaj butësinë e një be beje.

Kosi është një nga ato ushqime çud ibërëse që nuk duhet të mungojë, jo vetëm në regjimin tuaj ushqimor, por edhe në ritualin e përkujdesjes së fytyrës, flokëve apo trupit.

I pasur me probiotikë, zink, kalcium dhe acid laktik, ai është produkti idealpër të hidratuar dhe eksfoliuar lëkurën, dhe luftuar aknet.

Banania nga ana tjetër është e pasur me mangan, vitaminë B6, C dhe E, si dhe shumë përbërës me veti antioksiduese që lu ftojnë veprimin e radikaleve të lira në lëkurë.

Kurse limoni, mbreti i agrumeve, është një depo e vërtetë me vitaminë C. Ai ndihmon për të ele minuar qelizat e vde. kura nga lëkura, nxit prodhimin e kolagjenit dhe ele minon njollat e ndryshme.

PËRGATITJA: Shty pni një banane të pjekur mirë, 2 lugë gjelle me kos dhe 3 lugë gjelle me lëng limoni të freskët.

Pasi t’i keni përzier mirë e mirë, derisa të formohet një masë homogjene dhe kremoze, aplikojini në fytyrë.

Këshillohet që të mbahet në fytyrë për 30 minuta dhe më pas ta lani me ujë të ftohtë. Do të vini re ndryshimet e para që pas përdorimeve të para.

Leave a Reply

Your email address will not be published.