Permirson shikimin dhe trajton kapsllekun, kjo eshte pjata e cila do t’ju ndihmoj qe ne menyre natyrale te arrini

Ndërsa plakemi, funksione të ndryshme trupore ngadalësohen, duke çuar në probleme të tilla si bll okimi i zorrëve dhe humbja e shikimit.

Ndonjëherë yndyra mund të grumbullohet në mëlçi dhe të shkaktojë probleme që mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj.

Për fat të mirë, ekziston një ilaç i thjeshtë natyror që mund të ndihmojë në këto raste dhe kjo është panxhari.

Panxhari është një perime e kuqe evropiane, e cila nuk është shumë e popullarizuar për shkak të shijes së saj të pazakontë. Sidoqoftë, është e pasur me lëndë ushqyese thelbësore dhe ofron veti të shumta shëruese.

Mund të largojë dhjamin nga mëlçia dhe të parandalojë kapsllëkun, pra bll okimin e zorrës së trashë, si dhe të rivendosë shikimin. Njerëzit kryesisht e përdorin atë për të trajtuar aneminë dhe forcuar sistemin kardiovaskular, sepse është i pasur me hekur dhe mund të përmirësojë qarkullimin.

Panxhari përmban dy përbërës të rrallë të quajtur betain dhe triptofan, të cilët zvogëlojnë stresin dhe qetësojnë nervat, dhe gjithashtu kanë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese që e bëjnë atë një ar më ideale kundër kan ce rit.

Kjo perime hahet kryesisht e papërpunuar si sallatë, dhe këtu është mënyra se si mund të përgatisni një sallatë panxhar super të shëndetshme që do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Përbërësit: 2-3 panxhar, 2 thelpinj hudhër, vaj ulliri, uthull, një majë kripe.

Procedura: Qëroni panxharin dhe gatuajeni derisa të zbuten, pastaj copëtoni ato në copa dhe vendosini në një tas. Panxhari nuk ka pse të gatuhet dhe zbutet plotësisht. Mund të zihet vetëm për 10 minuta, aq sa të dezinf ektohet, sepse ende rritet në tokë.

Nese, panxhari është i forte atëherë, atëherë mund ta grijmë shumë imët. Përsëriteni procedurën me hudhër (copëtoni ose bluajeni imët) dhe shtojeni në tas dhe më pas shtoni pak vaj, kripë dhe uthull dhe shërbejeni një sallatë të shijshme.

Përmbledhja ditore do të pastrojë zorrën e trashë, mëlçinë dhe do të përmirësojë shikimin. Siç mund ta shihni, panxhari është jashtëzakonisht ushqyes dhe i shëndetshëm, prandaj duhet të jetë pjesë e dietës tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.