Thone qe qumeshtì me mjalt te ben mìre, por kur te mesonì 7 efektet qe bashkìmì ì tyre

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini qumësht me mjaltë? Qumështi dhe mjalti mund të bëjnë mrekulli nëse konsumohen secila më vete, por kur merren së bashku, ato ofrojnë përfitime shëndetësore surprizuese (të habitshme).

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe qumështit përfshijnë përparësitë në kujdesin e lëkurës dhe rritjen e qëndrueshmërisë.

Mjalti, tradicionalisht është përdorur për shëndetin për shkak se përmban antioksidantë, antibak terie si dhe ka efekte qetësuese dhe anti-inflamatore në çështjet e frymëmarrjes.

Qumështi, nga ana tjetër, tradicionalisht është vlerësuar për përmbajtjen e tij të vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë vitaminën A, B, vitaminën D si dhe kalcium, proteinën e kafshëve dhe acid laktik.

Megjithatë, këto atribute mund të kombinohen kur qumështi dhe mjalti konsumohen së bashku. Rezultati përfshin përfitime unike dhe shumë të dëshiruara për ju.

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe qumështit

Përkujdesje lëkure

Si mjalti ashtu edhe qumështi posedojnë veti antimikrobiale dhe pastruese. Përdorimi i maskës së mjaltit është efektiv për lehtësimin e akneve. Këto veti rriten kur të dy përbërësit merren së bashku. Pastrues të shumtë janë përgatitur duke përdorur qumësht dhe mjaltë, sepse përzierja i jep lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm. Kombinimi përdoret shpesh në SPA-të e njohura në mbarë botën.

Tretje

Sipas një studimi të botuar në Journal of Agricultural and Food Chemistry, mjalti është një burim i mirë i prebiotikëve. Prebiotikët janë lëndë ushqyese që stimulojnë rritjen dhe zhvillimin e probiotikëve, bak tereve të dobishme që rriten dhe zhvillohen në zorrët tona dhe në sistemin e tretjes.

Prebiotikët kanë treguar një efekt stimulues në ‘bifidobakteret’, një lloj probiotiku i gjetur në qumësht. Karbohidratet dhe oligosakaridet në mjaltë nxisin një funksion të shëndetshëm dhe të duhur të këtyre baktereve të dobishme që janë esenciale për mirëmbajtjen e shëndoshë dhe funksionimin e traktit GI.

Kur ekuilibri bakterial në traktin digjestiv është i mirë, elim inon një numër kushtesh irrituese, duke përfshirë kapsllëkun, dhimbjen e barkut dhe pengon zhvillimin e rritjes së dëmshme bakteriale.

Rrit qëndrueshmërinë

Dihet se një gotë qumësht me mjalt çdo mëngjes, përmirëson qëndrueshmërinë e një personi. Ndërsa qumështi përmban proteina, mjalti përmban karbohidratet e nevojshme që kërkohen për një stimul efektiv të metabolizmit. Qumështi dhe mjalti të marra së bashku, sigurojnë forcë për të gjithë duke përfshirë fëmijët dhe të moshuarit.

Shëndeti i kockave

Ndërsa hulumtimi për mjaltin vazhdon, gradualisht bëhet e qartë se mjalti vepron si transportues i lëndëve ushqyesve në të gjithë trupin. Mjalti ka treguar se mund të shërbejë si integrues në marrjen e kalciumit në trup, ku qumështi dihet se është një burim i pasur. Kjo është konfirmuar nga një studim i kryer te brejtësit, nga Dr Merlin Ariefdjohan, Universiteti i Kolorados, SHBA.

Prandaj, konsumimi i mjaltit dhe qumështit së bashku, jo vetëm që i jep trupit tuaj ushqyesin e nevojshëm (kalcium) për të pasur një shëndet të mirë të kockave, por gjithashtu do të maksimizojë absorbimin e tij në trup. Nivelet e duhura të kalciumit mund të parandalojnë osteoporozën dhe inflamacionin e nyjeve.

Parandalon pagjumësinë

Mjalti dhe qumështi janë përdorur tradicionalisht si mjete “kundër” pagjumësisë. Individualisht, ato janë të dyja efektive, por efektet forcohen kur merren së bashku. Mjalti është një nga përbërësit e rrallë të sheqerit që shkakton rritje të kontrolluar në sasinë e insulinës, gjë që gjithashtu nxit triptofanin që të lirohet brenda në tru.

Tryptophani normalisht shndërrohet në serotonin, i cili nxit një ndjenjë relaksimi. Kështu pra, mjalti dhe qumështi mund të përdoren për të “lu ftuar” pagjumësinë.

Vetitë anti-plakje

Kombinimi i qumështit dhe mjaltit ndikon në të gjithë trupin, duke e bërë atë të shkathët dhe të duket si i ri. Njerëzit në shumë civilizime të lashta, përfshirë grekët, romakët, egjiptianët dhe indianët, pinë qumësht me mjaltë për të ruajtur rininë e tyre. Meqenëse qumështi dhe mjalti mund të ndihmojnë në sigurimin e një jete të gjatë, kombinimi i tyre ishte i njohur si “eliksiri i jetës”.

Vetitë antioksiduese që ndodhin kur qumështi dhe mjalti kombinohen së bashku, janë të mëdha sepse antioksidantët sulmojnë radikalët e lirë të cilat janë një nga shkaqet kryesore të degradimit të lëkurës dhe rrudhave. Dr. Brendan Niemira, udhëheqës i hulumtimit në Qendrën Kërkimore të USDA, në një nga studimet e tij, i konfirmon vetitë antioksiduese të mjaltit dhe qumështit.

Vetitë Antibakteriale

Hulumtimet kanë treguar se qumështi dhe mjalti kanë një efekt më të theksuar në bakteret e Staphylocoçus se sa kur konsumohen veçmas.

Besohet gjithashtu se mjalti, shtuar në qumësht të ngrohtë, ndihmon në zvogëlimin e ndjenjës së fryrjes, kapsllëkut, dhe çrregullimin e zorrëve. Është gjithashtu i mirë për trajtimin e çrregullimeve të frymëmarrjes si ftohja dhe kollitja./gazetamapo/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *