Shmangni keputjen e flokeve me kete perberje natyrale, pregatisni masken me 2 te verdha veze

Ndryshe nga floku natyral apo i lyer me boje pa dekolorues, floket e dekoloruar jane mjaft problematike dhe te veshtire per tu trajtuar. Ata jane me te ashper , me te holle dhe me te thate. Hidhni nje sy fotos nese nuk i keni dekoloruar kurre floket ne jeten tuaj. Ata duken nje tufe fijesh te ngjitura njera me tjetren , aq sa duket se mund te marrin flake nga momenti ne moment.

Dekoloruesi e demton shume flokun pervecse i heq atij pigmentin. Ky lloj floku eshte me i ndjeshem ndaj faktoreve te jashtem si i ftohti apo lageshtia dhe ndaj ka nevoje per nje trajtim te vecante. Ne menyre qe te mos perballesh me maja te djegura dhe floke te keputur duhet shume kujdes per te pasur floke te shendetshem.

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla te cilat mund t’ju vijne ne ndihme:

Floket e dekoloruar jane vete te thate ndaj mosi lani cdo dite por lejoni yndyren natyrale qe t’i hidratoje dhe t’i shkelqej floket.

Mos i lani floket me uje te nxehte dhe te bollshem por te vaket.

Mbaj nje shampoo specifike me sa me pak kimikate dhe pa permbajtje sulfati.

Cdo here qe i lani floket perdorni balsam por mos i prekni asnjehere rrenjet. Zgjidhja me e mire do te ishte balsami bimor.

Perdor nje maske rigjeneruese per floke te dekoloruar nje here ne jave dhe mbaje per rreth 30 minuta.

Shpelaj floket me uje te ftohte pasi forcon rrenjen dhe ndihmon ne hidratimin dhe ruajtjen e lageshtires.

Perdore tharese ne temperature sa me te ulet nese nuk mundesh qe ta elem inosh fare ate.

Vaji i ullirit i hidraton dhe eshte nje ushqyes shume i mire per floket. Aplikoni masken me 2 te verdha veze dhe 5 luge vaj ulliri ne floket tuaj per 30 minuta. Vendosni nje qese dhe me pas shpelajeni me uje te bollshem.

Per te shmangur keputjen e flokeve i krihni me nje kreher me dhembeza te medha deri ne momentin qe jane te lagur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.