Mund te perdornì produkte te shtrenjta, po kur te vazhdonì te perdornì krìpen te gjìtha vajzat dhe grate do te mbeten

Në ditët e sotme mund të gjejmë ilaçe të shumta natyrore për të qenë në gjendje të jetojmë më mirë pa pasur nevojë të përdorim kimikate ose shitje shumë të shtrenjta. Natyra na furnizon me elementë që do të na ndihmojnë të jemi shumë më të shëndetshëm, por ne duhet të mësojmë të dimë se si të zgjedhim veten për të vlerësuar nëse ato janë mjete shëruese që janë të mira për ne apo jo.

Ju gjithmonë mund të gjeni diçka të veçantë për ju, që është efektive dhe që mund të përdoret për gjëra të ndryshme.

Ky është rasti i ujë me kripë, i cili është një ilaç i thjeshtë dhe i lirë, por në të njëjtën kohë është plot përfitime, por për çfarë mund ta përdorni? A mund të jetë e dobishme ditën tuaj për ditë? Cilat janë përfitimet e ujit të kripur per trupin tuaj?

1.Lehtëson shërimin e pla gëve: Përveç se shërben si një dizenfektues i shpejtë i pla gëve, kombinimi i ujit dhe kripës lehtëson gjithashtu shërimin e tyre. Mjafton të tresni pak kripë të trashë deti në ujë të ftohtë dhe ta aplikoni mbi lëkurë.

Shënim: Ky truk funksionon sidomos mbi pl agët e lehta, në rastin e atyre më të rënda drejtohuni mjekut.

2.Lu fton inf eksionet: Uji i kripur ka gjithashtu një efekt surprizues në lu ftimin dhe parandalimin e disa llojeve të ndryshme të inf eksioneve: inf eksionet në gjuhë (prania e afteve në pjesën e brendshme të gojës apo gjuhë e bën të vështirë ushqyerjen dhe jo vetëm), kjo është edhe arsyeja pse duhet ta përdorni disa herë gjatë ditës si shpëlarës.

3.Përmirëson tretjen: Nuk duhet të harroni që procesi i trejtes nis që nga goja, prandaj është e rëndësishmë që të pini ujë me kripë pasi kjo e fundit lëshon amilazinë, një enzimë shumë e rëndësishme për tretjen.

Kripa natyrale stimulon gjithashtu acidin kloridrik si dhe enzima të rëndësishme që shpërbëjnë proteinat. Por, jo vetëm, të gjithë këta përbërës bëjnë të mundur sekretimin e ushqimit në traktin intestinal dhe mëlçi për një tretje sa më të mirë.

4.Trajton papastërtitë e lëkurës dhe aknet: Kripa e trashë është një një eksfoliuesit më të mirë natyralë që i duhet fytyrës tuaj.

Mirë po e kombinuar me ujë dhe pak vaj bimor, ajo kuron aknet, përmirëson qarkullimin e gja kut në fytyrë dhe mban nën kontroll yndyrën e tepërt.

5.Eleminon zbokthin e tepërt: Përzieni një sasi të caktuar kripë trashë dhe ujë, lëreni të tretet plotëisht dhe më pas me ndihmën e një furç aplikojeni direkt mbi skalp.

Masazhojeni për pak minuta dhe më pas shpëlani kokën si zakonisht. Këshillohet që ky hap të bëhet gjithmonë pasi të keni përfunduar së bëri dush.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *