Hìjet e verdha nga rrobat e bardha mund tì largonì duke perdorur 1 nga keto 3 metoda, te shpejta dhe pa kosto

-Ne të gjithë kemi rroba të bardha në dollapin tonë që kemi blerë për takime të rëndëisshme ose gjatë ditëve të verës, por me kalimin e kohës, ata kanë krijuar një nuancë pak të verdhë.

Nëse nuk jeni të qartë për mënyrën se si t’i bëni përsëri të bardha mund t’ju ndihmojmë.

-Pasi të keni larë rrobat tuaja, varini ato jashtë dhe lëreni diellin të bëjë tharjen. Rrezet e diellit do të zbardhin veshjet tuaja pa erë dhe shpejt.

Kjo ndodh sepse rrezet ultravjollcë të diellit thyejnë lidhjet kimike të njollave, duke shkaktuar që ngjyra e njollave të largohet. Ky është i njëjti veprim që agjentët kimikë zbardhues kryejnë.

-Lëngu limonit është një zbardhues i shkëlqyeshëm që mund t’i japë rrobave tuaja të bardha , në qoftë se nuk keni përdorur një agjent kimik zbardhues. Përzieni gjysmën e një filxhan lëngu limoni në 1 shishe me ujë të nxehtë. Përzieni mirë dhe lërini rrobat tuaja në të për një orë ose edhe brenda natës.

Hiqni rrobat nga përzierja dhe derdhni pjesën tjetër të lëngut në makinën tuaj të larjes dhe më pas vazhdoni larjen si normalisht.

-Lëng limoni gjithashtu mund të përdoret për të hequr njollat e ndryshkut nga veshja juaj. Aplikoni lëng limoni mbi njollën e ndryshkut dhe fërkojeni zgjidhjen mbi njollë për rreth 30 minuta.

-Uthulla duhet të jetë shoqja më e mirë e rrobave tuaja. Nga zbardhja e rrobave dhe heqja e njollave të ashpra për heqjen e aromës, uthull mund të bëjë të gjitha këto gjëra dhe shumë më tepër.

Për të zbardhur rrobat tuaja të bardha, bëni një përzierje me 1/4 filxhan lëng limoni me 1/2 filxhan uthull të distiluar të bardhë.

Përdoreni këtë zgjidhje si një alternativë për zbardhjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.