Pule e mbushur me patate, receta e veçante qe do t’ju bej te lepìnì gìshtat

Pula është e preferuara e shumë njerëzve, por duhet të dini si ta përgatisni për ta bërë të lëngshme dhe të butë. Është mirë ta kombinoni me patate për një drekë familjare. Është një pulë e mbushur që përgatitet shumë lehtë dhe do ta pëlqejë gjithë familjen, shkruan albeu.com.

Komponentët: 1 pulë e plotë (rreth 2.5 kg), 3 feta buke, 200 g peçenicë, 200 g kërpudha, 2 lugë yndyrë, 1 qepë, 2 thelpinj hudhre, gjysmë filxhani qumësht, pra, piper, 500 g patate.

Përgatitja: Lani dhe kriposni pulën. Lyejeni bukën në qumësht dhe më pas kullojeni qumështin e tepërt.

Peçenicën, kërpudhat, qepën, hudhrën dhe majdanozin e grijmë imët dhe më pas i shtojmë bukës. Përziejini gjithçka së bashku, më pas shtoni piper dhe erëza sipas shijes.

Mbushni pulën me masën e përgatitur, më pas mbylleni me fije kuzhine ose shkopinj hellësh që të mos rrjedhë shpresa gjatë pjekjes.

E vendosim në tepsi, më pas e lyejmë me yndyrë dhe i hedhim 100 ml ujë rreth pulës. Ngroheni furrën në 200 gradë dhe piqni pulën për një orë e gjysmë.

Ne mes te pjekjes e kthejme me kujdes qe te piqet bukur nga te dyja anet dhe te marre nje kore krokante dhe shtojme patatet e prera ne feta me te medha. /albeu.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *