Maska me te bardhen e vezes, pa harxhime dhe efikase per fytyren: Bejeni 2 here ne jave per ta pasur

Fytyra jonë është e çmuar dhe ne duam ta mbrojmë atë sa më mirë që mundemi, ta mbajmë atë me shkëlqim dhe të pastër dhe ta bëjmë të duket e relaksuar.

Megjithatë, shumë herë maskat e fytyrës së bukurisë janë mjaft të shtrenjta.

Zgjidhja vjen për të dhënë me një ushqim të papritur që të gjithë e kemi në shtëpinë tonë dhe që nuk është gjë tjetër veç vezës.

Megjithatë, duket se e bardha e vezës funksionon si një kozmetikë natyrale dhe është në gjendje të na bëjë të dukemi bukur dhe të freskët. Por si mundet një e bardhë veze ta bëjë lëkurën tonë të duket e bukur dhe e freskët?

E bardha magj ike e vezës

E bardha e vezës mund të përdoret për eksfolim. Rri hni disa të bardha veze në një tas dhe përhapini në fytyrë. Ndihmon shumë edhe te aknet. Ato janë anti-infla ma tore dhe përmbajnë substanca që reduktojnë skuqjen. Me pak të bardhë veze mund të qetësoni aknet ekzistuese ose të parandaloni shfaqjen e tyre.

Shumë herë për shkak të lodhjes dhe stresit zgjohemi me qeska poshtë syve. Në këtë rast marrim një shtupë pambuku dhe e lyejmë me pak të bardhë veze. Më pas aplikojeni të bardhën e vezës poshtë syve me një shtupë pambuku dhe lëreni të veprojë për 10 minuta. E shpëlajmë dhe rezultatet do të na habisin.

Maska

Një maskë e bardhë veze mund të pastrojë poret e zeza në lëkurën tuaj dhe t’ju japë lëkurë të hidratuar dhe rrezatuese. Një recetë e shkëlqyer për një maskë për fytyrën vijon:

Përbërësit: 1 e bardhë veze, 1 lugë gjelle mjaltë (25 gram), 20 pika vaj bajame.

Udhëzimet e përgatitjes: Rra him të bardhat e vezëve me rra hëse elektrike ose me dorë. Pasi të jenë formuar majat, shtoni mjaltin së bashku me vajin e bajames. Përziejini mirë derisa të gjithë përbërësit të bashkohen mirë.

Si të aplikoni: Është mirë të aplikoni maskën në një fytyrë të pastër dhe të thatë. Lëreni maskën për 20 minuta. Pas kësaj kohe, shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe përsëriteni rreth 2 herë në javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.