Vetem 12 vjeçe, kane kaluar plot 27 vìte dhe kengetarja vazhdon te mbetet ne nje nga kengetaret

Edhe pse është larguar disi nga muzika dhe projektet e reja, Jonida Maiqi vazhdon të mbetet një ndër këngëtaret më të njohura dhe aktive në vend. Për disa kohë ajo u shfaq në ekran si moderatore, por së fundmi është në jurinë e “Kënga Magjike”.

Por a e njohët se vajza në fotot e mësipërme është Jonida Malqi. Me siguri jo pasi kanë kaluar 27 vite nga atëherë.

Këngtarja në këto foto është duke performuar në “Festivalin e 33-te Mbarekombetar” në vitin 1995 ku ka qenë 12 vjeç.

Jonida Maliqi është këngëtare e njohur. Qe ne moshe te vogel ka patur deshiren per te kenduar dhe nuk privohej aspak nga ambjentet qe e rrethonin. Ishte pjanistje Nora Cashku e cila e degjoi per here te pare ne autobusin e unazes teksa po kendonte nje kenge te Parashqevi Simakut.

Viten qe vijoi duke u terhequr nga keshilla e zonjes Cashku e ema e regjistroi ne konkursin e shkolles se muzikes “Deshmoret e Lirise” ku studioi per kater vjet violine.

Ne moshen 9 vjecare nen ndikimin e Suzana Turkut, Jonida drejtohet tek Qendra Kulturore e Femijeve ku starton dhe karriera e saj artistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *