Receta e gurabijave qe do t’ju mbesin gjate ne mendje nga zonja Dita

Përbërsit e recetës : 4 vez dhe 4 filgjana vaj, 2 filgjana kos dhe 1 pecive, 4 filgjana sheqer dhe, miell sipas nevojes.

Pregaditja e recetës : Ne fillim marrim nje en pak me te thelle dhe aty e gatuajm brumin qe na nevoitet per kete mas te gurabijave duke i bashkuar te gjithe perbersit si :

4 veze, 4 filgjana vaj, 2 filgjana kos, 1 pecive (pluhur fryres per embelsira), 4 filgjana sheqer dhe miellë sipas nevojes deri sa te trashet burimi miredhe te behet i ngjeshur.

Pastaj nga brumi i fitura qe kemi gatuar marrim dhe formoj toptha te vegjel te cilet pastaj i renditim ne nje tepsi ku me par e kemi shtruar me nje leter per pjekje.

Pasi te kemi perfundu me renditjen e gurabijave ne tepsi e marrim dhe e fusim ne furren e nxehur me par dhe i pjekim ne temperatur 200 grad.

Pasi te pjeken mund te servohen te nxehta me qaj apo kafe ose edhe mund te ruhen te mbeshtjellura me leter. Nese vertet i pergaditeni ju befshin mirete gjitheve. Gurabija te pergatitura nga Dita Luani Bajraktari./kuzhinat.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.