Kete problem mund ta trajtonì edhe pa kosto: Mjafton te konsumonì 1 porcìon kos per 6 jave

-Pastroni gojën dhe lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë : Mbajtja e higjienës së përgjithshme orale është hapi numër një. Është më mirë të lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë dhe të pastroni dhëmbët me fill të paktën një herë në ditë. Gjithashtu, duhet të mbani mend që të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 2-3 muaj dhe të lani edhe gjuhën.

Një tjetër ide e mirë do të ishte përdorimi i shpëlarjes së gojës dy herë në ditë. Ju duhet të zgjidhni një shpëlarje goje antibak teriale ose antiseptike me fluor që vret të gjitha bak teret dhe sëm undjet e mishrave të dhëmbëve.

-Zgjidhni çamçakëz në vend të mentes pas vakteve.

-Pini shumë ujë për të shmangur tharjen e gojës.

-Mund të provoni disa ilaçe shtëpiake.

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që kanë ngrënë kos për 6 javë kanë pasur një reduktim të erës së keqe. Nëse dëshironi ta provoni këtë, do t’ju duhet të hani të paktën 1 porcion kos të thjeshtë pa yndyrë në ditë.

Por, nëse kjo nuk është diçka që ju pëlqen, mund të provoni të pini pak lëng portokalli ose të hani disa portokall në ditë.

Hulumtimet kanë treguar se portokalli ndihmon në prodhimin e pështymës, e cila e mban gojën të hidratuar dhe të mbrojtur nga bakteret.

Për më tepër, çaji jeshil është vërtetuar gjithashtu se ka veti deodoruese dhe dezinfektuese. Mund të filloni të pini 1-2 filxhanë në ditë ose t’i pini një natë më parë, t’i ftohni në frigorifer dhe t’i çoni në punë ditën tjetër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.