Receta e tollumbave sikur te ishit nje shef kuzhine: Ky eshte perberesi qe do i jap sherbetit shije te veçante

Tulumbi është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e “fortë” dhe shpesh amviset shmangin bërjen e tyre, duke menduar se procedura për t’i bërë është shumë e ndërlikuar. Kjo është receta më e thjeshtë, dhe do të merrni mjaft për të ëmbëlsuar të gjithë familjen, edhe të nesërmen! Provojini, sepse ne kemi një recetë të shkëlqyeshme për petat!

Në Ballkan, tulumbi janë ëmbëlsira tradicionale që hahen rregullisht dhe kanë origjinë nga Egjipti. Një nga ëmbëlsirat më të vjetra që bëhet edhe sot. Për të bërë tulumbi të përsosur, duhet të dini se sa duhet të nxehet vaji i skuqjes, shurupi / sherbeti duhet të ftohet mirë, vaji midis dy tiganisjeve të ftohet në mënyrë që tulumbi të mos digjet.

Kur tulumbat zhyten në vaj të ftohtë, atëherë ato dalin më të mira. Gjithashtu, dendësia e tulumbave është shumë e rëndësishme, dhe përzierja që zihet në shpoeret duhet të gatuhet mirë. Në videon më poshtë të recetës së shkruar, ju zbulohen të gjitha hilet e ëmbëlsirave për të bërë tulumbi të përsosur.

Përbërësit: 250 g miell, 400 ml ujë, 100 ml vaj, 4 vezë, 2 lugë çaji sheqer, një majë kripe, 1 litër vaj skuqje. Për sherbetin: 800 g sheqer, 500 ml ujë, limon (perberesi qe do ti jap shije te vecante).

Procedura: Amvisat me përvojë thonë se është mirë që së pari të bëni sherbetin nga tre përbërësit e fundit. Sillni ujin të ziejë me sheqerin, dhe para fundit shtoni limonin të prerë në rrota, dhe pastaj lini sherbetin mënjanë të ftohet mirë, dhe mund të jetë më mirë ta lini atë brenda natës.

Përzieni ujë, vaj, sheqer dhe kripë dhe ngrohni në një temperaturë të moderuar. Shtoni miellin dhe përzieni mirë me lugë derisa brumi të bashkohet dhe të marrë formën e topit. Ky hap zgjat disa minuta për të skuqur miellin. Lëreni brumin mënjanë të ftohet.

Shtoni vezët në brumin e ftohur, një nga një, dhe përzieni, masa do të duket e pabarabartë në fillim, por gatuajeni lirisht me një mikser derisa të merrni një brumë të butë dhe të hollë. Futni brumin ne nje shpric apo ndonje ene tjeter.

Vendoseni vajin në një tigan ose tenxhere të thellë dhe mundësisht të gjerë, pastaj ngrohni atë, pastaj provojeni me një pikë brumë. Nëse fillon të “kërcitet” menjëherë, atëherë është gati për skuqje. Pastaj me ane te shpricin hidheni brumin ne vaj me precizitet qe te jane format e njejta.

Kur të marrin ngjyrë kafe (ato ngrihen në sipërfaqe vetë, ato rriten në vëllim) dhe ju lehtë mund t’i ktheni ato, t’i skuqni në të dy anët dhe më pas t’i hiqni nga vaji. Vendosini të ngrohtë, por jo shumë të nxehtë (direkt nga vaji) në sherbet.

Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës, pastaj mbulojeni me foli metalike dhe futeni në frigorifer për disa orë./shijejete.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.