Ndihmon trupin të përpunojë karbohidratet në mënyrë më efikase dhe kjo ju ndihmon të largoni disa kilogramë

Studimet kanë treguar se përfshirja e një luge kanelle në dietën tuaj të përditshme mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Kanella është e pasur me mangan, hekur, kalcium dhe fibra. Është përdorur që në mesjetë për të trajtuar diarrenë, dispepsi dhe fryrje. Përveç kësaj, ndihmon në parandalimin e përhapjes së qelizave kan ce rogjene, formimin e ulçerës në stomak dhe ndihmon në trajtimin e inf eksioneve bak teriale.

Kanella ul nivelin e sheqerit në gj ak së bashku me nivelet e kolesterolit të keq (LDL) ndërsa nuk ka asnjë efekt në kolesterolin e mirë (HDL). Prandaj, është e dobishme si për pacientët me diabet të zemrës ashtu edhe për ata të tipit 2. Meqenëse kanella është e ëmbël në shije, ajo plotëson dëshirën për ushqime të ëmbla të cilat përgjithësisht nuk lejohen te diabetikët.

Kanella ka një efekt rregullues në nivelet e sheqerit në gj ak dhe njëkohësisht rrit nivelin e insulinës në trup. Ai “imiton” aktivitetin biologjik të insulinës dhe rrit metabolizmin e glukozës.

Meqenëse nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të çojnë në rritjen e ruajtjes së yndyrës nga trupi, kanella ndihmon në parandalimin e rritjes së ruajtjes së yndyrës dhe ju lejon të humbni peshë.

Përveç kësaj, ndikon në mënyrën se si sheqeri metabolizohet nga trupi dhe parandalon shndërrimin e sheqerit të metabolizueshëm në yndyrë. Kanella gjithashtu vonon kalimin e ushqimit nga stomaku në zorrë. Prandaj, ndiheni më të ngopur për më gjatë dhe hani më pak. Kjo ju ndihmon të humbni peshë.

Kanella gjithashtu ndihmon trupin të përpunojë karbohidratet në mënyrë më efikase dhe kjo ju ndihmon të humbni disa kilogramë. Studimet tregojnë se yndyra e barkut është më e ndjeshme ndaj efekteve të kanellës sesa yndyra nga pjesët e tjera të trupit.

Mënyrat për të përfshirë kanellën në dietën tuaj të përditshme

Mund të shtoni kanellë në çajin bimor për të marrë një filxhan çaj të shëndetshëm dhe të shijshëm. Përndryshe, shtoni një lugë çaji kanellë në drithërat e mëngjesit ose tërshërën, ose shtoni në kafenë tuaj të mëngjesit.

Shtimi i kanellës në ushqime si byrekët përmirëson shijen e tyre. Për të njëjtin qëllim mund t’i shtohet edhe lëngjeve të frutave dhe mushtit. Përndryshe, ju mund të merrni kapsula kanelle si një alternativë më e lehtë për sa më sipër.

Duhet të siguroheni që kanella që përdorni të jetë e freskët. Megjithatë, kanella vetëm nuk mund t’ju ndihmojë të humbni peshë përgjithmonë. Për rezultate optimale është e rëndësishme të hani një dietë të shëndetshme dhe të ushtroni rregullisht.

Përfshirja e një lugë çaji kanellë në dietën tuaj të përditshme padyshim mund të frenojë oreksin tuaj dhe t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe madje edhe shtresa të yndyrës rreth barkut tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.