Pule me qulle nga dora e shef Renatos: Receta dhe menyra e pergatìtjes

Receta e gatimit të mishit të pulës me qull është një recetë e veçantë shqiptare tepër e shijshme, e shpejtë dhe që mund të përgatitet në çdo kohë. Përgatitja e kësaj recete gatimi kërkon përbërës shumë të thjeshtë dhe krijon një vakt të bollshëm. Provoni ta gatuani sipas hapave dhe shijoni aromën dhe kombinimin e mishit me qull dhe erëza.

Përbërësit: 500 gr mish pule, 50 gr gjalp, 3 lugë gjelle miell, 5 thelpinj hudhër, 2 lugë çaji limon, Kripë, Piper, Pak majdanoz

Përgatitja: Lajmë dhe pastrojmë mishin e pulës. Në një tenxhere vendosim pak gjalpë dhe e vendosim në zjarr. Shtojmë mishin e pulës dhe e përziejmë.

Shtojmë ujë në tenxhere, aq sa mishi i pulës të mbulohet. Përziejmë me kujdes miellin me lëngun e mishit dhe gjalpin, deri sa masa të mos mbetet e kokrrizuar, por të marrë formën e një salce të plotë.

Pasi qulli të jetë formuar në masë të njëtrajtshme, e vendosim në tenxheren e parë ku po ziejmë mishin. Shtojmë kripë, piper dhe hudhra dhe e lëmë në zjarr të ngadaltë.

Kur shohim që mishi është zbutur dhe është gatuar, e heqim nga zja rri. Shtojmë pak limon dhe shumë pak majdanoz të grirë imët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *