Veprìmì qe duhet te benì me orìzìn 1 nate para se ta gatuanì, eshte ne te mìren e te gjìthe atyre qe do ta konsumojne

Zakonisht kur gatuani oriz ne shtepi,ju ndiqni udhezimet ne paketimin e tij,por perseri shija ne fund nuk eshte sic e prisnit. Orizi i gatuar ne menyre perfekte,eshte nje enderr që shumë nuk e kanë realizuar ende.

Per te gatuar nje oriz te shijshem ndiqni disa nga këto hapa:

Shpelarja e orizit

Fillimisht shpelajeni orizin me uje ne menyre qe te hiqni qafe niseshtene e tepert,e cila mund të shkaktojë ngjitjen e orizit.

Lenia e orizit brenda natës ndihmon që ai të bëhet më i tretshëm, përshpejton gatimin dhe ul nivelet e arsenikut dhe acidit fitik në të.Shumica e lejne te zhytur për të paktën 20 deri në 30 minuta para gatimit.

Për orizin e eger eshte e domosdoshme lenia e tij ne uje për të paktën 6 deri në 8 orë,pasi kjo do të ndihmojë në shkurtimin e kohës së gatimit.

Para se ta gatuani, derdhni ujin.

Raporti oriz-uje

Për oriz të bardhë (kokrrat e gjata, Basmati, Jasmine), raporti i tij me ujin duhet të jetë 1 filxhan oriz në rreth 1½ deri në 1¾ gota uji.

Per oriz kaf, raporti është 2:1. Pra, 2 gota ujë (ose leng mishi) në 1 filxhan oriz.

Oriz i egër kerkon me shumë kohe për tu gatuar dhe për të absorbuar ujin, kështu që duhet raporti 3 gota uji me 1 filxhan oriz.

Gatimi

Kombino orizin dhe lëngun në një tenxhere me madhesi mesatare.

Shto 1 lugë gjelle gjalpë ose vaj ulliri, dhe 1 lugë çaji kripë. Vendoseni orizin te zieje, të zbuluar, në nxehtësi mesatare.

Për llojet e ndryshme te orizit te bardhe, zieni orizin tuaj në një enë të mbuluar ,ne nxehtesi mesatare ose te ulet derisa të absorbohet i gjithë uji, që zakonisht shkon 15 deri në 20 minuta.

Nëse e keni zhytur me pare ne uje,ai mund te zieje per 10 minuta.

Mos e hapni kapakun menjehere. Orizi i eger mund te zieje per 20 min ne nxehtesi të ulët, nese me pare ka qene i zhytur ne uje,dhe per 45 min nese nuk e keni zhytur me pare ne uje./fiks.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *