Receta e qumeshtorìt sì nga dora e gjyshes: Ky perberes do tì jap atìj shìje te veçante

Kjo recete u pergatit nga Gatime Shqiptare. Sic te gjithe e dime, qumeshtori eshte nje nga specialitetet e gjysheve dhe mamave shqiptare, gjithashtu eshte shpeshhere dhe pjese e tryezes sone, pasi pelqehet nga te rriturit dhe nga femijet.

Perberesit te cilet u nevojiten per kete recete: 4 vezë, 50 g miell misri (perberes i cili e ben edhe me te shijshem), 50 g miell 00, 100 g sheqer, pak kripë, qumësht, 50 g gjalpë.

Për petët: 200 g miell, ujë dhe kripë.

Përgatitja: tNë tas rra him vezët me sheqerin, kripë, miellrat dhe më pas shtojmë qumështin. Në tenxhere tretim gjalpin dhe shtojmë të gjithë masën, e ziejmë derisa të trashet duke e perzier dhe e ftohim.

Formojmë brumin dhe hapim disa peta, i shtrojmë në tavë dhe hedhim kremin sipër. E pjekim në furrë me temp 180 gradë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.