Jo me shume se 2-3 gota ne dìte: Mjeku ì njohur tregon gabìmìn qe benì me zìerjen e ketìj çajì qe zakonìsht

Çaji i blirit kontribuon në uljen e presionit të gja kut, nxit djersitjen, ndihmon me aneminë, pastron gja kun dhe veshkat. Lehtëson shenjat e ftohjes dhe gripit, qetëson kollën e vazhdueshme, zvogëlon spa zmat, largon rrudhat dhe njollat ​​nga lëkura e fytyrës, parandalon rënien e flokëve.

Ky ccaj forcon sistemin imunitar dhe ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Gjithashtu, stimulon qarkullimin, ndihmon tretjen, është efektiv për nxjerrjen e mukusit dhe përmirëson oreksin. Studime të shumta kanë treguar se gjithashtu redukton gazrat.

Mjeku, Husein Ashkin Akpolat paralajmëron se në një rast mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin, nëse ziehet për një kohë të gjatë.

Është mirë që fillimisht ta ngrohni ujin në 80 gradë Celsius, më pas ta hiqni nga zjarri, t’i shtoni një grusht gjethe dhe lule bliri dhe më pas të zieni për maksimum 10 minuta.

Është shumë e dëmshme ta zieni bli për një kohë të gjatë. Për shkak të zierjes së zgjatur, shumë tanina hyjnë në ujë, vetë ngjyra e çajit bëhet më e errët dhe pija ka një shije të hidhur. E gjithë kjo do të thotë se substancat e dëmshme nga bima tashmë janë lëshuar në ujë.

Vetitë medicinale të çajit të blirit janë jashtëzakonisht të larta dhe këtë e dëshmon edhe historia e sllavëve, të cilët e respektonin shumë pemën e blirit.

Vetitë e vërtetuara medicinale të blirit janë: ul presionin e gja kut, është jashtëzakonisht i mirë për lehtësimin e dhimbjeve gjatë uri nimit, nxit nxjerrjen e djersës dhe urinës, ndihmon me aneminë, pastron gja kun dhe veshkat.

Është gjithashtu e pasigurt të pini çaj bliri në sasi të mëdha. Rekomandohet përdorimi i çajit të tillë pa aditivë, por jo më shumë se dy ose tre filxhanë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.