Menyra me ujìn e orìzìt qe zvogelon shenjat e plakjes: Ja se çfare duhet tì benì orìzìt nje nate perpara se ta perdornì

Pa marre parasysh nese eshte fjala per kurimin e fytyres , trupi apo flokeve aziatiket per shume shekuj te ter e perdorin ujin e orizit ne sherbim te bukurise. Uje i orizit ka nje structure te bute e cila ben qe lekura jone e irr ituar te qetesohet, I ben mire lekures se thate dhe shkelqen tenin.

Nje tjeter veti e cila sherben per bukurine tone eshte edhe vera e orizit e cila permban kolagjen ,zvogelon shenjat e plakjes dhe e mban lekuren tuaj me elastike.

Antioksidanti i orizit e pastron lekuren, e hidraton , e freskon dhe ngadaleson shfaqjen e rrudhave.

E vetmja gje qe ju nevojitet eshte nje pecete pelhure dhe nje filxhan oriz organik. Orizi duhet te rrije ne uje tere naten ndersa diten tjeter duhet qe ti nderroni ujin dhe ta lini te ziej orizin. Ruajeni qe ta keni receten.

Me pas orzin kullojeni dhe ujin lereni te ftohet. Merrni peceten e pelhures dhe me gershere prisni pjeset e syve ,hundes dhe gojes ne menyre qe te jene zbuluar. Me pas futeni ne ujin e ftohur 10 minuta.

Pasi petceta te jete njomur vendoseni per 15-30 minuta masken ne fytyren tuaj.

Pas kesaj kohe lajeni fytyren me uje te zakonshem. Kjo maske eshte e pasur me flavonoide, te cilat freskojne , tendosin lekuren dhe pen gojne shfaqjen e rrudhave. Kete maske mund ta perdorni çdo dite pa asnje problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.