Keto jane 2 perberesìt te cìlet nese ì benì bashke dhe ì konsumonì cdo mengjes zemra juaj

Zemra, organi që siguron oksigjen dhe gj ak për çdo sistem të trupit tuaj, është motori që e bën tërë trupin tuaj të punojë! Veç trashëgimisë gjenetike, dieta juaj është një nga faktorët kryesorë që promovon shëndetin e zemrës, apo nxit problemet kardiova skulare.

Në living kemi publikuar shpesh artikuj rreth ushqimeve që pastrojnë arteriet, mbajnë zemrën të shëndetshme, por sot do t’ju tregojmë një recetë edhe më të thjeshtë: vetëm dy përbërës që bëjnë kombinimin më të shëndetëshëm për një zemër të fortë.

Mollë jeshile dhe tërshërë: Mund t’ju interesojë gjithashtu: Përse molla është fruti që duhet të hani çdo ditë, ja vlerat ushqyese të saj.

Mollët mund të ndihmojnë në parandalimin e veshjes së mureve të zemrës , një nga shkaqet e zakonshme të sëm undjeve kardiova skulare. Sipas Best Health, molla “parandalon kolesterolin të vishet e të ngurtësojë muret e arteries”.

Kombinimi i acidit ursolic, pektinës dhe acidit D-glucaric në mollë ndihmon në uljen e rrez ikut të sëm undjeve koronare të zemrës.

1 Mollë e gjelbër

1 filxhan Ujë

3 lugë gjelle tërshërë e shty pur

Opsionale: limon, kanelle, mjaltë.

Përgatitjet: Zhytini tre lugët e tërshërës në një gotë me ujë dhe lëreni gjatë gjithë natës. Në mëngjes shtoni mollën e prerë në feta dhe shtoni pak mjaltë për t’i shtuar shije.

Përziejeni derisa të përfitoni një masë homogjene dhe është gati për t’u konsumuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.