Kete perzìerje ta pìnì 3 herë në dìtë rreth 20-30 mìnuta përpara ushqìmìt për 2 muaj rresht

Uthulla e mollës është e njohur prej kohësh për efektin e saj dobësues, antice lulit dhe për uljen e oreksit. Përveç kësaj, uthulla e mollës ka mjaft veti terapeutike, si: ul tensionin e gja kut, lu fton sëm undjet e fytit, çrregullimet e tretjes, lodhjen, rrit metabolizmin, kuron zgjerimin e venave, etj.

Mjalti ka mjaft veti terapeutike dhe kundër obe zitetit.

Ai ul kolesterolin e keq, lu fton arteriosklerozën dhe sëm undjet e tjera të zemrës, sëm undjet e traktit tretës, të traktit të frymëmarrjes, forcon sistemin imunitar, është antioksidant, antitoksik, antiseptik, rigjeneron lëkurën, etj.

Rekomandohet qe kete perzierje ta pini 3 herë në ditë rreth 20-30 minuta përpara ushqimit për 2 muaj rresht.

Konsumoni një gotë koktejl që përmban të tretur në ujë 2 lugë gjelle me uthull molle dhe 1 lugë mjaltë .Për të neutralizuar shijen e uthullës, mund të shtoni lëng natyral portokalli ose molle.

Për të parandaluar dhe lu ftuar ce lulitin, keshillohet të hani sa më shumë fruta sidomos mollë, të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës, si dhe çajra bimore, kryesisht çaj jeshil, i cili është njëri armiqte me te medhenj të antice lulitit./shkollaeshendetit.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.