Pìne leng domateve per cdo dìte per 2 muaj me rradhe: Ndryshìmì me ì dukshem ì vu re tek kìlen e teperta ku ekspertet

Domatet konsiderohen “super ushqime”. Për të zbuluar arsyen, ekspertët nga Universiteti i Tajvanit vendosën të kryejnë një eksperiment. Ata mblodhën gra të moshave, peshës trupore dhe prejardhjeve të ndryshme dhe i udhëzuan të pinin një gotë lëng domate (250 ml) çdo ditë për dy muaj.

Ndryshimi më i shpejtë dhe më i dukshëm ishte humbja e konsiderueshme e peshës dhe ekspertët shpjeguan se kjo nuk ishte vetëm humbja e lëngjeve përmes rritjes së uri nimit, por ishte heqja e depozitave të yndyrës nga trupi.

Këto gra iu nënshtruan edhe analizave të gja kut në fillim dhe në fund të eksperimentit. Eksperimenti tregoi se një gotë e vetme me lëng domate në ditë forcon sistemin imunitar, mbron nga sëm undjet e zemrës, por edhe zvogëlon rrez ikun e zhvillimit të kan ce rit.

Përveç kësaj, kjo pije freskuese ndihmon me dispepsi, parandalon mbajtjen e lëngjeve, përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe parandalon sëm undjet e fshikëzës, pankreasit, mëlçisë dhe mushkërive.

Lëngu i domates është shumë i mirë për lëkurën tuaj dhe ofron lëkurë më rrezatuese. Përveç kësaj, redukton ndjeshëm kollën, parandalon aneminë, lehtëson simptomat e sëm undjeve reumatizmale dhe përmirëson vlerat në analizën e përgjithshme të gja kut.

Nëse ushtroni shumë intensivisht, zgjidhni të pini pak lëng domate dhe do të vini re se do të keni më pak dhimbje muskulore. Është një ilaç natyral shumë i mirë për spa zmat e muskujve, sepse domatet janë të pasura me magnez (11 mg për 100 gramë).

Përveç kësaj, domatet përmbajnë kalium, kalcium, proteina bimore dhe karbohidrate, si dhe vitaminë C.

Materiale: 3-4 domate, 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji sheqer, Pak piper i zi, Ose një filxhan qepë të grirë, Ose kastravec, 2 gjethe nenexhik ose majdanoz

Udhëzimet e së premtes: I grini në blender domatet pasi i keni larë dhe grirë dhe qepën me kastravecin.

Në fund shtoni kube akulli, kripë dhe piper (varësisht se sa pikante e dëshironi pijen tuaj) dhe shijojeni!

Leave a Reply

Your email address will not be published.