Maska me ujìn e orìzìt: Vendosnì 3 lugë orìz në një enë me ujë dhe lërìnì të zìejnë për 3 mìnuta

Në këtë artikull ne do t’iu tregojmë sesi të fitoni 10 vite kohë. Kjo recetë me bazë orizin japonez kur përdoret siç duhet, rezultatet bëhen te dukshme brenda disa javësh. Ka disa përfitime nga kjo maskë: pastron lëkurën dhe largon njollat e errëta duke e lënë atë të butë.

Kjo për shkak se orizi përmban një përqindje të madhe të antioksidantëve, të cilët vijnë nga acidet linoleike dhe stimulojnë prodhimin e kolagjenit në lëkurë.

Përbërësit për përgatitjen e kësaj recete natyrore: Një gotë me ujë. Një lugë çaji me mjaltë 3 lugë çaji me oriz një lugë qumësht.

Hapat për përgatitjen: Së pari: Vendosni 3 lugë oriz në një enë me ujë dhe lërini të ziejnë për 3 minuta.

Hiqeni nga zj arri dhe masën hidheni në një enë të pastër. Shtoni në të mjaltin dhe qumështin e nxehtë.

Trazojini derisa të bëhet një masë homogjene. Mënyra e përdorimit dhe rekomandimet: Masazhojeni maskën në fytyrën tuaj për 15 minuta dhe lërëni derisa të thahet.

Më pas, pastrojeni me anë të të një peshqiri të lagur me ujë të destiluar. Ne sugjerojmë që ta përdorni këtë maskë vetëm një herë në javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.