Ulen edhe me teper temperaturat ne vendìn tone, fundjava vjen me surprìza persa ì perket motìt

Temperaturat e ajrit kane pesuar nje tjeter renie duke bere mengjesin dhe relativisht te ftohte do te thoja, madje ne zonat malore zbret termometri ne -4,-5, nderkohe ne fshatra edhe ne -7 grade celcius.

Megjithate edhe perse ka patur vranesira te dendura ne te gjithe territorin Shqiptar, parashikohet qe shume zona ne veri dhe ne qender te mbeten ne ndikim te vranesira dhe ne intervale te shkurtra te kthjellimeve.

Ne jug te vendit kryesisht ne qarkun e vlores pritet qe te kete rreshje te pakta shiu nderkohe e gjithe juglindja do te kete rreshje debore ne sasi te pakta dhe te perkohshme.

Persa i perket dites se neserme mbetemi ne vranesira te dendura, momente me plot debore kryesisht ne verilindje, nderkohe duhet te theksoj ne fakt qe edhe fundjava do te sjell permirsim te dukshem te kushteve atmosferike duke bere qe ne te gjtihe territorin te kemi vranesira te lehta kalimtare duke perjashtuar zonat malore.

Fundjava pritet te jete e ftohte, kjo per shkak te masave te ftohta me origjine nga verilindja qe kane perfshire ballkanin.

Temperaturat ne zonat malore do te zbresin ne -6,-7 grade celcius. Nderkohe bregdeti dhe zona e ulet do te shenoj temperaturat 12 -13 grade.

Eshte nje fundjave qe mund te shijohet kjo edhe ne te gjithe zonat malore per shkak te debores qe kemi patur ne episodin e kaluar. Megjithate do te jete nje dite tipike dimri e ftohte, persa i perket bregdetit dhe zonave te uleta do te jene me diell dhe pa rreshje- shprehet meteorologia e njohur Lajda Porja per emisionin breaking.

Leave a Reply

Your email address will not be published.