Mjafton te konsumonì vetem 4 bajame ne dìte per trajtìmìn e ketyre problemeve

Nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme. Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë, për të cilat kemi nevojë që të jemi të bukur dhe të shëndetshëm, raporton “Bright Side”.

Por, çfarë ndodh nëse konsumoni 4 bajame çdo ditë?

Bajamet janë ndër 5 produktet më efektive për zvogëlimin e kolesterolit “të k eq” .

Nëse është shumë i lartë, rrisni numrin e bajameve nga 20-30 në ditë. Simptomat janë njolla të bardha në qepallat e poshtme të syrit, dhimbje tek këmbët dhe fije floku gri, pra të thinjur, që në moshë të hershme.

Bajamet përmbajnë pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për të nxitur rritjen e flokëve dhe për t’i bërë më të fortë. Magnezi dhe zinku stimulojnë rritjen e flokëve, vitamina E e bën atë më të fortë , dhe vitamina B i jep shkëlqim dhe jetëgjatësi.

Antioksidantët, yndyrnat e pangopura, magnezi dhe bakri në bajame mbështesin shumë zemrën dhe enët e gja kut. Për të parandaluar sëm undjen ish emike të zemrës dhe proleme të tjera ka rdiake, hani bajame me lëvore.

Bajamet përmbajnë një sasi të bollshme mangani që ndihmon në prodhimin e kolagjenit , një proteinë përgjegjëse për tonin e lëkurës . Vitamina E, një antioksidant, ndihmon gjithashtu në lu ftimin e rrudhave.

Një studim shkencor vërtetoi se njerëzit që hanë bajame konsumojnë më pak karbohidrate (ëmbëlsira ose pasta). Normalizimi i metabolizmit gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës, të siguruar nga vitaminat dhe fibrat.

Konsumi i rregullt i bajameve përmirëson kujtesën falë vitaminës E dhe acideve yndyrore. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes së trurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.