Gruaja e la burrìn vetem me tre femìjet: Burrì pas 2 dìtesh e kerkon dhe ì thote 2 fjale

Kjo eshte historia e nje burri i cili rrefimin e tij e nis duke thene se ai me gruan e tij shume shpesh kane pas ze nka kohet e fundit.

Ai tregon: “U lodha nga puna një ditë dhe sa erdha ne shtepi kisha dëshirë vetëm të shtrihesha dhe të shihja ndeshjen në TV.

Në ato momente, gruaja po përpiqej të vinte djalin e vogël në gjumë, dhe nga ana tjeter dy fëmijët e tjerë po gri ndeshin.

Në vend që ta ndihmoja atë, unë ia ngrita volumin edhe më lart televizionit.

“A nuk të duket se duhet të kesh një rol më aktiv në edukimin e fëmijëve të tu? Ti ke mundësi të japësh ndihmesë edhe më shumë në shtëpi,” më bë rtiti ajo pastaj.

Keshtu nisëm të debatonim dhe ajo më bër titi akoma më shumë.

Fëmijët që tashmë po shihnin konf liktimin tonë dhe u mërzitën akoma më shumë e nderkaq ime shoqe me lo tët rrëke nëpër faqe mu drejtua:

“Më erdhën në majë të hundës të gjitha”, dhe duke shfryrë, vrapoi jashtë shtëpisë, duke më lënë që të kujdesem vetë për fëmijët.

Nga ai moment une duhet te ushqeja fëmijët dhe t`i vija në shtrat të flinin.

Diten tjeter ajo nuk u kthye dhe mua mu desh te merrja ne telefon shefin per nje dite pushim qe te kujdesesha per femijet.

Atë ditë kisha aq shumë për të bërë sa nuk më doli as mundësia për të bërë një dush. Duhet te ngrohja qumeshtin te pergatisja mengjesin, te vishja femijet dhe njekohesisht kuzhina e gjithe shtepia duhej pastruar.

Keshtu e provova vete se cfare do te thote te mos kesh kohe per t`u ulur e as te hash me qetesi ne tavoline. Mendoj se kjo ndjenje eshte ajo kur je shteruar fizikisht dhe emocionalisht dhe do doja shume te flija 20 ore rresht. Mirepo edhe te doja nuk mundja pasi cohesha se fo shnja qante.

Jetova 2 dite e dy nete me menyren se si gruaja ime kishte mundur te jetonte cdo dite te sajen dhe tani e kuptoj. U lodha!

Kuptova se cfare ngarkese ka pasur ajo si fizikisht ashtu edhe menderisht saqe as nuk dilte me me shoqet, te ikte ne palester te kujdesej per veten apo edhe te linte nje nate gjumi te qete.

E kuptova sa i keq kisha qene si burre e si baba, ndaj vendosa te ndryshoja sjellje duhej te kerkoja falje, Thirra nenen time te vinte te mbante femijet sepse duhet te shkoja te gjeja gruan time. Sapo u bera gati te dilja ne dera e shoh ate qe qednronte ate nga pas .

Edhe pse dukej e merzitur ishte e clodhur dhe e perqafova fort duke i thene:

“Zemër, kam qenë kaq egoist dhe kaq i verbër. Faleminderit që më ndihmove të shoh. Te lutem me fal!”

“Më vjen keq, nuk duhet të të kisha lënë, të dua!”, tha ajo.

“Mos të të vijë keq, edhe unë të dua”. Nena eshte themeli i nje familje te shendoshe dhe baza e zhvillimit te femijs.

Leave a Reply

Your email address will not be published.