Pìte sì nga duart e gjyshes: Pìqen ne tìgan dhe nuk ju marrìn kohe

Receta me e mire e piteve, fiks si nga duart e gjyshes. Ja perberesit te cilet u nevojiten dhe menyra e pregatitjes se tyre.

Përbërësit: 300 g miell 1 vezë 50 g gjalpë 150 g kos 10 g fryrës keku ose sodë buke Kripë.

Për mbushjen: Gjizë, Djathë i bardhë. Në tas vendosim miellin, shtojmë kripën dhe sodën, e përziejmë me lugë.

Shtojmë kosin, gjalpin dhe vezën. Formojmë me duar brumin, e ndajmë në 10 pjesë. Formojmë me duar topa dhe më hapim me pec, trashësia ½ cm.

I pjekim në tigan të nxehur me temperaturë mesatare nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë. I mbushim sipas dëshirës me gjizë, djathë.

Me pak fjale mund te themi qe eshte nje nga recetat qe mund te zbukuroj fundjavat tuaja dhe te kenaq po ashtu femijet dhe pse jo te gjithe familjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.