U duhen vetem 12 mëllenja dhe orìz: Tava qe do te zbukuroj fundjaven tuaj

Kjo recetë u përgatit nga Kuzhina Zana.

PËRBËRËSIT: 12 mëllenja, 1 gote uji oriz (220gr), 4 gota uji me leng mellenje, 4-5 luge gjelle vaj ulliri, 2 luge gjelle pure domate, Kripe

Pergatitja: Ne fillim pastroni dhe lani mire mellenjat. Me pas vendosini ne tenxhere me vaj ulliri duke i kavardisur lehte.

Shtoni purene e domates, ujin, kripen dhe mbulojini qe te ziejne mire. Pasi te kene zier kalojini mellenjat ne nje tave.

Lengun per tu siguruar qe mos te kete mbetur ndonje pupul e vogel, kullojeni ne nje kullese. Vendoseni lengun te mari vale dhe shtojini orizin duke e lene te zieje 10 minuta.

Me pas masen e orizit bashkojeni me mellenjat duke e vendosur ne furre me 200 grade per 30 minuta.

Tava duhet te dali pak e bute me lengun e vet ti kulloje yndyra. Pasi tava te jete gati lereni te ftohet pak dhe nese ka yndyre te tepert hiqeni me ane te nje luge. Servireni ne pjata dhe sherbejeni te ngrohte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.