Nje kavanoz me turshì ndryshe nga cfare kenì konsumuar derì me sot, domatet e vogla merrìnì dhe futìnì

Më poshtë do iu tregojmë si do t’i bëni domatet e vogla turshi që të kenë një shije të rrallë.

Përbërësit: – 1.5 kg domate qershi; – pak rozmarinë të freskët; – 4 thelpinj hudhre; – borzilok; – 1 lugë e vogël sheqer; – 1 lugë e vogël kripë; – kokrrat e piperit një përzierje erëzash të thata për shije.

Përbërësit për shtesë: – 400 ml ujë; – 100 ml uthull

Përgatitja:

Vendosni ujë dhe uthull në tenxhere dhe shtoni erëzat. Lëreni ujin të vlojë. Renditni domate, hudhër dhe rozmarinë në kavanoza. Pastaj hidhni shtesën e zier. Kavanozat pasterizoni.

Nese nuk i keni provuar ndonjehere apo pergatitur mire eshte qe ti provoni pasi shija e tyre do te kenaq te gjithe familjaret.

Mos mendoni se dimri ka mbaruar dhe ju jeni vone per ti pergatitur ato, pasi jeni pikerisht ne kohen e duhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.