Receta e mengjesìt per personat qe kane probleme me kolesterolìn dhe nuk kane kohe te gatuajne

Vakti kryesor dhe më i rëndësishmi është mëngjesi, jo vetëm për një ditë të mirë, por edhe për një shëndet të mirë gjatë gjithë jetës. Ata që nuk konsumojnë mëngjesin kanë më shumë shanse t’u shfaqen këto sëm undje:

Kolesteroli, Diabeti, Obe ziteti që në vegjëli ose adoleshencë, Go ditjet në tru, Mungesë përqëndrimi , Truri nuk jep maksimumin në funksionin e tij pasi nuk furnizohet, mjaftueshëm me gj ak, Gjendje të ke qe shpitërore, Fryrje barku (dhja mosje), etj

Pjesa më e madhe e njërëzve mendojnë se, nëse nuk hanë mëngjesin do të jenë më të dobët por në fakt është e kundërta. Shumë njerëz shëndoshen pikërisht sepse nuk konsumojnë vaktin e parë.

Gjatë natës trupi dj eg shumë kalori prandaj në mëngjes ai është i gatshëm dhe mezi pret të ushqehet. Kaloritë e marra në mëngjes do të harxhohen shumë shpejt pasi vetë dita fillon me energji.

Të gjitha kaloritë e marra nëpëmjet mëngjesit, të paktën deri në drekë janë dj egur plotësisht, e më pas organizmi e pret vaktin e drekës me më shumë durim dhe qetësi duke e tretur atë shumë më lehtësisht.

Nëse ne lëmë bosh stomakun gjatë gjithë orëve të paradites, dreka do të bjerë si bo mbë në stomak duke e çuar sistemin tretës në kaos.

Vështirësia e tretjes së ushqimit çon gradualisht në dhja mosje por edhe në prob leme të tjera të parikupereushme të cilat i përmendëm më lart.

Gjithashtu ataket ka rdiake, sforcimet dhe sëm undje të tjera të zemrës, zhvillohen më shumë tek njerëzit që nuk e konsumojnë mëngjesin.

Kini shumë kujdes me veten por sidomos me fëmijët. Mos i dërgoni kurrë në shkollë pa e konsumuar vaktin e parë pasi do të kenë mungesa dhe boshllëqe në formimin e trurit dhe të gjithë organizmit.

Por cilat janë mëngjeset më të mira?

Në të gjithë botën këshillohet buka integrale e shoqëruar me vezë, avokado dhe domate e pak djathë, të kombinuara sipas dëshirës e shijes suaj.

Alternativat me djathë, reçel të bërë vetë, mjaltë apo edhe me pak gjalp, janë gjithashtu super të shëndetshme (harroji çerealit shumëngjyrësh dhe çdo lloj ushqimi të paketuar).

Për ju që nuk jeni ”adhurures” të zj arrtë të bukës atëherë përgatisni pancakes dhe shoqërojini me qumësht bajamesh të përgatiur vetë pa konservantë, me fruta dhe mjaltë.

Nëse edhe kjo ju duket e lodhshme apo nuk keni kohë, atëherë zgjidhni varjantin e qumështit të bajames me tërshërë ose kos me tërshërë dhe fruta. Ja një recetë si ta kombinoni:

1 gotë kos natyral ose qumësht bajamesh të përgatitur vetë (pa konservantë)

1/2 filxhan me manaferra të kuqe

1/2 nektarinë e qëruar dhe e gr irë në co pa të vogla

Për akoma më shumë vlera shtoni arra ose bajame

Vlerat ushqyese të kësaj recete:

302 kalori, 6 gramë yndyrë e shëndetshme, 51 gramë karbohidrate, 6 gramë fibër, 15 gramë proteinë. Shijojeni. Merrni energji dhe vlerat e duhura por mos dilni kurrë nga shtëpia pa e konsumuar këtë vakt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.