Categories
Aktualiet

Çadrat me vete kete fundajve: Kur pritet te filloj shiu dhe kur do te vij permirsimi

Moti për këtë fundjavë pritet të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e shtunë moti parashikohet të jetë kryesisht i vranët e intervale të shkurtëra me diell. Reshje shiu që në orët e para të mëngjesit fillimisht në veriperëndim e gradualisht do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit. Reshjet pritet […]

Categories
Aktualiet

Mjalt me arra: Këtë përzierje duhet ta konsumoni 3 herë në ditë, para konsumimit të vakteve

Mjalti me arra mund të quhet si një nga ilaçet më të mira natyrore dhe që është i aftë të trajtojë disa sëm undje. Ky kombinim i siguron trupit të gjitha vlerat thelbësore duke filluar nga vitaminat, mineralet, proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet e nevojshme. Përgatitja është shumë e thjeshtë, përzieni gjysmë kilogrami arra dhe gjysmë […]

Categories
Aktualiet

Filmi nuk u prit mire: Natasha Lako tregon biseden telefonike me Nexhmije Hoxhen

Poetja dhe skenaritja e filmave, Natasha Lako ka treguar një ngjarje që ka përjetuar shumë rë ndë. Gjithçka lidhej me një film në kohën e kom uni zmit, i cili nuk është pritur shumë mirë nga gruaja e di kt ato rit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha. Si pasojë, Lako ka rrëfyer momentin kur ajo e […]

Categories
Aktualiet

Per kolesterolin dhe presionin e larte: Konsumojeni para mëngjesit dhe darkës

Kjo është një recetë tradicionale që mund të shërojë shumë sëm undje dhe të forcojë sistemin imunitar. Nga përzierja e këtyre përbërësve do të përfitoni një ilaç që mund t’ju shërbejë shumë nëse vuani nga presioni i lartë i gja kut dhe kolesteroli. Përbërësit: Një hudhër (e grirë), 1 lugë gjelle lëng limoni, 1 copë […]

Categories
Aktualiet

Rrebeshe dhe rreshje shiu ne te gjithe vendin, kur do te fillojne dhe si do te jete fundjava

Diten e sotme do te jete me diell. Vranesirat do te jene te lehta dhe kalimtare. Deri vone ne mbremje, ose pas mesnates do te kemi rreshje ne territor. Gjate dites se sotme do te kemi rritje te temperaturave. Ka patur nje rritje me 2-3 grade mengjesin e sotem. Mesdita do te shenoj 3-4 grade […]

Categories
Aktualiet

Tava me kerpudha dhe patate, e cila do te zbukuroj fundjaven tuaj

Përbërësit për 4 persona: 4 lugë vaj ulliri, 1 qepë e vogël, e grirë hollë, 6 kërpudha të mëdha, të grira trashë, 1 lugë trumzë dhe 1 lugë majdanoz të grirë hollë, kripë, piper, 4 vezë të rrahura lehtë, 90 ml ajkë/panna dhe 400 g patate të ziera dhe të pr era në feta. Përgatitja: […]

Categories
Aktualiet

Limoni, kripa dhe piperi janë 3 perberesit qe kur behen bashke, trajtojne keto 8 probleme qe zakonisht

Limoni, kripa dhe piperi janë përbërësit e juaj më të preferuar në gatim, por këta përbërës funksionojnë më së miri dhe në ndihmë të shëndetit tuaj. Shumë komunitete në botë i kanë gjetur si zgjidhje efikase për shumë probleme shëndetsore. Ja cilat janë ato: 1. Dhi mbje fyti Për të lehtësuar dhi mbjet e fytit […]

Categories
Aktualiet

Kjo pije e mire dhe e embel e cila jep rezultate te menjehershme ne uljen e tensionit

Ka shumë lëngje frutash që ndihmojnë në uljen e tensionit të gja kut. Një ndër to është edhe pija e ëmbël e përgatitur me boronicë dhe banane, e cila nëse konsumohet çdo mëngjes me stomakun bosh, do të japë rezultate të menjëhershme. Në një studim të publikuar së fundmi tek “Journal of the Academy of […]

Categories
Aktualiet

Sot do t’ju japim një kurë të thjeshtë për shërimin e kollës, e cila mund të përdoret si tek fëmijët ashtu edhe të rriturit

Karotat janë një burim i pasur i vitaminave A dhe B, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin. Këto perime janë të pasura gjithashtu me vitaminat B, C dhe K, si dhe minerale të llojeve të ndryshme, si: hekur, kalium, magnez, kalcium dhe fosfor. Përveçse është i mirë për shikimin, karota ndihmon gjithashtu në […]

Categories
Aktualiet

Mund ta pergatisni kete fundjave: Receta e rizotos milaneze, e lehte dhe pa shume kosto

Kjo recetë u përgatit nga Delicious.al. Nëse keni dëgjuar fjalën “rizoto”, padyshim që në një pikë të jetës tuaj mund t’ju ketë zënë veshi edhe gatimin “rizoto milanez”. Ndonëse i dëgjuar, mjaft veta mund të mos jenë në dijeni të përbërësve të tjerë që i shtohen orizit të rizotos, për ta bërë një rizoto milanez. […]