Me kete bìme mund te trajtonì pagjumesìne, por mos e blìnì ate tek luleshìtesìt

Sot ne ofrojmë recetën e limonadës livando, një pije ideale për të kuruar pagjumësinë, ank thin dhe depr esionin, por gjithashtu shumë e dobishme kundër kollitjes dhe ftohjes.

Tashmë ne të gjithë i njohim vlerat e limonit, sot flasim për ato të livandës: nga kjo fabrikë marrim një vaj esencial të dobishëm për rastet e ank thit, pagjumësisë, dhe për të lu ftuar gripin, ftohjen dhe kollën.

Sipas revistës Psikologjia, Livandoja ka në fakt vlera an algje zike, antiseptike dhe antibio tike.

Për më tepër, vaji i tij është në gjendje të lehtësojë dhimbjet e muskujve, ka efekt diuretik dhe ka veti shëruese: me disa pika ju merrni lehtësim në rastin e pre rjeve, pla gëve dhe pi cki meve të insekteve.

– Një gru sht lulesh livando të freskëta, ose një lugë gjelle lule livando të thata (mos i merrni nga luleshitësit sepse janë me pesticide).

– 2 gota ose më shumë ujë të ftohtë

– Sheqer sipas dëshirës ose sheqer diabetik natyral

Këpusni lule livando dhe vendosini ato në një tas të mesëm. Nëse përdorni sheqer, derdhni mbi lule dhe përdorni gishtat për ta përhapur atë rreth luleve.

Hidh mbi 2 gota me ujë të valë dhe përziejini mirë. Mbulojeni dhe lëreni për 30 minuta. Filtroni infuzionin e livandos dhe mbylleni mirë.

Në këtë pikë shtoni lëng limoni dhe dy gota të tjera të ujit. Shijoni dhe vendosni nëse do të shtoni limon, sheqer ose sheqer diabetik për shijen tuaj. Në verë mund t’i shtoni dhe akull.

Leave a Reply

Your email address will not be published.