E kenì ne shtepì kete perberes: Vajzat dhe grate mund ta perdorìn dy-trì herë në javë për të trajtuar

Maska me kafe dhe vaj ulliri për lëkurë të thatë. Vaji i ullirit është i njohur për të hidratuar lëkurën. Është i pasur me vitaminat A, D, K dhe E.

Vitamina A forcon kolagjenin dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës, vitamina D ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës, vitamina K lu fton shenjat ose venat në lëkurë dhe vitamina E e ushqen lëkurën.

Kafeja ngushton enët e gja kut duke larguar ënj tjet në fytyrën tuaj të shkaktuara nga prania e toksinave.

Produktet që ju duhen: 1 lugë gjelle kafe e bluar, 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Si ta përgatisni dhe aplikoni këtë maskë?

Përzieni një lugë gjelle kafe të bluar dhe një lugë gjelle vaj ulliri ekstra të vir gj ër derisa të krijohet një pastë homogjene.

Aplikojeni këtë pastë në fytyrë. Lëreni të qëndrojë për 5 deri 10 minuta dhe masazhojeni fytyrën me lëvizje rrethore.

Pastrojeni fytyrën me ujë të vakët dhe nëse ka mbetur diçka nga kjo maskë largojeni me një peshqir të butë.

Këtë maskë apikojeni dy-tri herë në javë për të trajtuar lëkurën e tharë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.