Lìdhja e bìmes se njohur Aloe Vera me nje nder problemet qe zakonìsht prek ne moshe te madhe

Aloe vera është përdorur prej shekujsh si një kurë natyrale për të gjitha shqetësimet e lëkurës. Nga ana tjetër, studime të kohëve të fundit kanë nxjerrë në pah faktin se aloe vera mund të përdoret edhe në trajtimet kundër diabetit.

Nëse përdoret siç duhet, kjo bimë e mrekullueshme ul nivelin e glukozës në gj ak.

Lidhja Mes Aloe Verës Dhe Diabetit – Diabeti është një nga sĕm ùndjĕt më të përhapura autoimunitare. Ritmet e përhapjes së kësaj sĕm ùndjĕje janë shqetësuese.

Diabeti është një sĕm ùndjĕ që mund të parandalohet nëpërmjet aktivitetit fizik, ushqyerjes së duhur dhe një stil jetese të shëndetshëm.

Aloe vera është një nga bimët më të mira që ndihmon në uljen natyrale të nivelit të sheqerit në gj ák. Konsumi i rregullt i lëngut të bimës rregullon glukozën në gj ák.

Mjaftojnë 5-15 ml lëng aloe vere në ditë për të ulur ndjeshëm nivelin e sheqerit në gj ák. Në harkun kohor të 2 muajve, aloe vera mund të ulë sheqerin në gj ák me 50 %.

Për më tepër, lëngu i kësaj bime është i pasur me antioksidantë dhe substanca që na mbrojnë nga ulçera, inf eksionet dhe probleme të tjera shëndetsore të lidhura me diabetin.

Aloe vera stimulon sekretimin e insulinës ndaj zbut mjaft mirë shenjat e diabetit. Kjo bimë është krejt natyrale ndaj nuk shkakton efekte anësore në trajtimin e diabetit.

Si Mund Të Konsumoni Lëngun e Aloe Verës Kundër Diabetit –Për rezultatet më të mira, ekspertët rekomandojnë përdorimin e lëngut të freskët e organik të aloe verës. Në ditët e para të trajtimit mund të konsumoni një lugë çaji me aloe vere çdo ditë.

Kur trupi të mësohet me këtë lëng, atëherë mund të rrisni do zën në 3 lugë çaji në ditë. Nëse nuk ju pëlqen shija e hidhur, mund të shtoni pak mjaltë ose ëmbëlsues të tjerë natyralë.

Si Prodhohet Lëngu i Aloe Verës? – Mund të duket e vështirë, por në fakt gjethet e bimës mund të japin lëng dhe në mënyrë të thjeshtë madje. Më poshtë do të gjeni të detajuar proçesin e përgatitjes së lëngut të Aloe Verës.

Duhet të prisni gjethet e aloas sa më pranë pjesës kryesore të bimës. Gjethet ndahen në gjysmë sipas gjatësisë.

Sigurohuni ta keni hequr cipën nga gjethet, pasi cipa e jashtme është e rëndë për stomakun. Nxirreni xhelin e aloes nga gjethet duke përdorur një thĩkë. Pjesët e xhelit që keni përftuar i vendosni në mikser dhe i punoni derisa të merrni lëngun e aloes.

Filtrojeni lëngun që ta pastroni nga çdo fibër e tepërt që mund t’iu ketë kaluar gjatë heqjes së cipës./anilakalleshi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.