Çfarë ndodh kur e nis ditën me hudhër? 4 perfitimet qe nuk i keni ditur me pare

Nëse keni një sistem të dobët imunitar dhe jeni të prirur ndaj ftohjes, yndyrave të larta të gjakut dhe presionit të lartë të gjakut, një thelpi hudhër çdo mëngjes mund të ndihmojë shumë në përmirësimin e shëndetit tuaj.

Hudhra është një barishte e fuqishme që është vërtetuar se ka një sërë përfitimesh shëndetësore, por shpesh nuk jemi të sigurt se si ta shtojmë atë në dietën tonë për të përfituar sa më shumë nga përfitimet e saj.

Një pasqyrë e përfitimeve që një thelpi hudhër mund t’i japë trupit tuaj, nëse e konsumoni atë çdo ditë në mënyrën e duhur – në mëngjes, me stomakun bosh, jua sjellim më poshtë

Hudhra i përket familjes Allium (qepë), pra një perime bulboze që përdoret në të gjithë botën si shtesë ushqimore për t’i dhënë shije. Është ndoshta suplementi më i përdorur në botë.

Çfarë ndodh kur e nis ditën me hudhër?

Hudhra ka një shije të mprehtë dhe mund të jetë një detyrë e vështirë për ta ngrënë atë në mëngjes. Megjithatë, duke parë përfitimet që mund të vijnë prej saj, nuk është keq të përpiqeni ta vini në praktikë këtë zakon.

Është shumë iedobishme, veçanërisht nëse konsumohet me stomak bosh, për ata me imunitet të dobët. Forcon rezistencën e trupit ndaj viruseve që shkaktojnë ftohje dhe kollë. Ngrënia e saj me stomak bosh mund të mbështesë shëndetin e zorrëve dhe të lehtësojë dhimbjet e stomakut dhe problemet e kapsllëkut. Në përgjithësi, kontribuon në rezistencën më të madhe të organizmit.

Këtu janë përfitimet kryesore të hudhrës:

Një antioksidant i fuqishëm

Hudhra është plot me veti antioksiduese, kështu që ndihmon në trajtimin e inflamacionit në trup. Hudhra përmban antioksidantë natyralë që ndihmojnë kundër oksidimit të qelizave, redukton peroksidet e lipideve dhe oksidimin e lipoproteinave me densitet të ulët, ose ka një efekt pozitiv në nivelin e kolesterolit të keq në trup.

Kjo është arsyeja pse personave që vuajnë nga infeksionet e fytit, të ftohtit dhe sëmundjeve të tjera të shkaktuara nga inflamacionet në trup u rekomandohet përdorimi i hudhrës.

Ndihmon në luftimin e kolesterolit të lartë

Nëse vuani nga kolesteroli i lartë, hudhra është një zgjidhje e mirë. Shtojeni çdo ditë në dietën tuaj dhe rezultatet do të jenë shumë më të mira. Gjegjësisht, është vërtetuar se vetitë e saj mund të zvogëlojnë kolesterolin total dhe LDL (të keq).

Ndihmon në kontrollin e presionit të lartë të gjakut

Një përfitim tjetër i shtimit të hudhrës në dietën tuaj është se ajo mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut. Në një studim, ekstrakti i hudhrës u tregua po aq efektiv sa ilaçi Atenolol, i cili përdoret për të ulur presionin e lartë të gjakut.

Ndihmon në parandalimin e ftohjes

Hudhra është një ilaç i shkëlqyer për ftohjet dhe kollën. Dihet se forcon funksionin e sistemit imunitar, i cili përmirëson luftën e trupit kundër komplikimeve të shkaktuara nga ftohja. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published.