Categories
Uncategorized

I keni konsumuar bamjet deri me sot, por pa e ditur se u japin keto 5 perfitime

5 përfitimet shëndetësore të bamjes

Bamja është e pasur me magnez, folate, fibra, antioksidantë dhe vitamina C, K1 dhe A.

Mund të ndihmojë në mbështetjen e shtatzënisë së shëndetshme, shëndetin e zemrës, sheqerin në gjak madje mund të ketë veti antikancerogjene.

Këtu janë 7 përfitimet ushqyese dhe shëndetësore të bamjeve.

1. Bamja është një burim i shkëlqyer i vitaminave C dhe K1.

Përveç kësaj, bamja është e ulët në kalori dhe karbohidrate dhe përmban disa proteina dhe fibra.

2. Bamjet përmbajnë shumë antioksidantë që janë të dobishëm për shëndetin tuaj.

Antioksidantët janë përbërës në ushqim që mbrojnë dëmtimet

Antioksidantët kryesorë te bamjet janë polifenolet, duke përfshirë flavonoidet dhe izoquercetinën, si dhe vitaminat A dhe C (7 Burimi i Besuar).

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e një diete të lartë në polifenole mund të përmirësojë shëndetin e zemrës duke ulur rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe dëmtimit oksidativ (8 Burimi i Besuar).

3. Bamja përmban një substancë të trashë si xhel të quajtur mucilage, e cila mund të lidhet me kolesterolin gjatë tretjes, duke bërë që ai të ekskretohet me jashtëqitje në vend që të përthithet në trupin tuaj.

Një studim 4-vjeçar në 1100 njerëz tregoi se ata që hanin një dietë të pasur me polifenole kishin tregues më të ulët inflamatorë të lidhur me sëmundjet e zemrës

4. Bamja përmban një lloj proteine të quajtur lektinë, e cila mund të pengojë rritjen e qelizave të kancerit të njeriut.

Një studim me epruvetë në qelizat e kancerit të gjirit zbuloi se lektina në bamje mund të parandalojë rritjen e qelizave kancerogjene deri në 63%.

Një tjetër studim me epruvetë në qelizat e melanomës metastatike të miut zbuloi se ekstrakti i bamjes shkaktonte vdekjen e qelizave kancerogjene .

5. Ruajtja e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Sheqeri i lartë i vazhdueshëm në gjak mund të çojë në prediabet dhe diabetin e tipit 2.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e ekstraktit të bamjeve ose bamjes mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak .

Studiuesit sugjeruan që bamjet ulnin përthithjen e sheqerit në traktin tretës, duke çuar në një përgjigje më të qëndrueshme të sheqerit në gjak (15 Burimi i Besuar).

Thënë kështu, bamjet mund të ndërhyjnë me metforminën, një ilaç i zakonshëm i diabetit. Prandaj, ngrënia e bamjeve nuk rekomandohet për ata që marrin këtë ilaç.shiko.news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *