Categories
Uncategorized

Sipas dietologes se njohur Blerina Bombaj, ky eshte vaji me i mire per te gatuar

Nëse ka diçka që konsumohet çdo ditë e pothuaj çdo vakt, ai është vaji!

Të gjitha ushqimet e përpunuara, madje edhe buka përmban vaj.

Në çdo gatim përdoret vaj. Ky fakt e bën vajin të jetë ndër ushqimet që ndikon më shumë në shëndetin tonë, në varësi të cilësisë së tij.

Sipas studimeve të shumta, vaji i misrit dhe i lulediellit, kur nxehen formojnë substanca aldehide, të cilat kanë efekt kancerogjen dhe nxitës për shumë probleme shëndetësore si dëmtim të arterieve, tension të lartë, inflamacion gjatë shtatzanisë dhe ulçer!

Por, rreziku më i madh qendron në ndikimin e vajit të gatimit në përbërjen yndyrore të trurit tonë.

Neuronet kanë një shtresë yndyre që i izolon dhe ajo përbëhet nga një raport i caktuar i acideve lyrore omega 3 dhe 6.

Vajrat bimorë si i misrit dhe lulediellit përmbajnë acide lyrore omega 6 me shumicë.

Kjo bën që konsumi i tepruar i tyre të deformojë raportin e yndyrnave në tru.

Pasojat janë të lidhura ngushtë me probleme serioze të shëndetit mendor si disleksia, dementia etj.

Me çfarë vaji të gatuajmë?

Gjalpi, vaji i kokosit dhe vaji i ullirit janë yndyrnat që formojnë më pak aldehide kur nxehen.

Për këtë arsye, është më mirë të gatuhet me to.

Marrë nga : Ne Jemi Cfare Hame – Blerina Bombaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *