Categories
Uncategorized

Kjo eshte vlera qe do te paguanì nga 30 Qershorì per autostraden me te re e cìla prìtet qe te hapet

Puna në autorstradën e re Thumanë-Kashar, është drejt përfundimit. Nga projekti fillestar ku pritet të asfaltohen 21 kilometra rrugë deri më tani janë asfaltuar 18 kilometra. Autostrada e kategorisë A, me shpejtësi të lejuar deri në 140 kilometra në orë, përfundon me 30 qershor 2024, dhe pritet të lehtësoj ndjeshëm trafikun sidomos në sezonin turistik, […]

Categories
Uncategorized

Hallvasì e ftohte ne kushte shtepìe, pergatìtet lehte dhe shpejt ne vetem 5 hapa

Përbërësit : 2 gota uji mjaltë, 1 bustinë vanilje, 340 gr Tahin (i përzier mirë), 200 gr bajame (të grimcuara) Përgatitja: 1. Ngrohim mjaltin por jo shumë aq gjersa të zbutet dhe e lemë të ftohet. Më pas ngrohim tahinin në rreth 50 gradë C. 2. Bajamet e qëruara i ngrohim në një furrë në […]

Categories
Uncategorized

6 grade me teper se mesatarja, meteorologu tregon se sì do te jete motì ì kesaj jave

Temperaturat e ajrit sot dhe nesër do të jenë shumë të larta, deri 30-31 gradë celsius, që është 6 gradë më lart se mesatarja e muajit. Meteorologu i Meteoalb Hakil Osmani tha në emisionin GoodMorning Albanians se pjesa tjetër e javës do ketë një rënie graduale të ajrit, maksimumet do jenë në 28 gradë dhe […]

Categories
Uncategorized

Aktorja e njohur Rajmonda Bulku tregon per here te pare perballjen me vajzen e Enver Hoxhes

Aktorja Rajmonda Bulku ka dhënë pak kohë më parë një intervistë për Grida Dumën, ku ndër të tjera ka rrëfyer një përballje me vajzën e Enver Hoxhës në bulevard, gjë e cila e ka tronditur shumë, pasi e bëri të kuptojë se bënte një jetë mjerane, edhe pse ishte një aktore e suksesshme. “Në bulevard […]

Categories
Uncategorized

Lìra Gjìka ka 2 fjale per prìnderìt: Nese e nxìsnì femìjen qe te hakmerret eshte njelloj sìkur ate

Nga Lira Gjika Ti mësojmë fëmijët të mos hakmerren duke tejkaluar të drejtën por të “hakmerren” duke patur kurajon të përballen nëpërmjet fuqisë së fjalës. Të hakmerresh do të thotë të mos kesh të zhvilluar inteligjencën emocionale dhe sociale. Hakmarrja provokohet nga një fyerje që dikush bën në drejtim të një individi tjetër. Kur një […]

Categories
Uncategorized

E ulìn apo e rrìsìn nìvelìn e sheqerìt ne gjak? Dìsa detaje te cìlat ndoshta nuk ì kenì dìtur per Qershìte

Qershitë janë padyshim superushqimi i stinës së verës. Të buta dhe plot lëng mund të jenë të ëmbla ose athta, por gjithnjë me një shije të mrekullueshme. Vetëm një tas prej tyre përmban rreth 90 kalori dhe është i pasur me vitamina A dhe C. Konsumimi i këtij fruti të vogël plot shije i dhuron […]

Categories
Uncategorized

Keto jane top 5 vìtamìnat me te mìra per femrat duke fìlluar nga vìtamìna e rìnìse e derì tek vìtamìna

Të gjitha vitaminat dhe mineralet janë të domosdoshme për funksionimin normal të trupit. Megjithatë, top pesëshja e mëposhtme përbën ato më të rëndësishmet për shëndetin, vitalitetin dhe bukurinë e femrave. Vitamina e rinisë – vitamina E Ky antioksidues i fuqishëm është i njohur për efektin e tij jashtëzakonisht pozitiv në shëndetin dhe pamjen e lëkurës. […]

Categories
Uncategorized

Sì te pergatìsnì lengun e bamjes dhe sì ta perdornì atte per kolesterolìn dhe dìabetìn

Bamja është një bimë me origjinë nga Etiopia. Ajo është mjaft e njohura për vetitë e fuqishme terapeutike dhe është përdorur për shekuj me radhë për të trajtuar shumë sëmundje shëndetësore. Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të bamjeve për shëndetin tonë. Kolesteroli. Bamjet promovojnë prodhimin e acidit biliar në jashtëqitje, ulin kolesterolin e keq dhe […]

Categories
Uncategorized

Metode e lehte dhe e shpejte per te lare atletet ne lavatrìçe pa ì prìshur ato

Atletet nuk mund të lahen mirë me dorë, sikurse lahen në lavatriçe. Por nëse keni frikë se do të deformohen ose do të shkëputen, relaksohuni dhe ndiqni këto hapa të larjes së atleteve në lavatriçe. Është e nevojshme: *detergjent i lëngshëm, *6 lugë gjelle sodë buke, *këllëf jastëku ose qese lavanderie, *një furçë këpucësh ose […]

Categories
Uncategorized

Sìdomos nese vuanì nga keto 2 probleme, mjeku ì njohur: Kjo eshte menyra se sì meshkujt duhet te urìnojne

Urologu i njohur Dr.Gerald Collins ka pohuar se tek meshkujt pozicioni ulur për të urinuar është më efikasi dhe për shëndetin e tyre më i miri. Kirurgu konsulent urologjik Dr.Collins, dha një deklaratë të fuqishme pas një sondazhi mbi mënyrën se si burrat zgjedhin të urinojnë. Ky studim zbuloi se fshikëza mund të mos zbrazet […]