Categories
Uncategorized

Ja se çfare e shkakton mjegullen e trurit dhe si trajtohet ajo sipas eksperteve

Paqartësia mendore mund të jetë zhgënjyese dhe mund të shkaktohet nga mungesa e gjumit apo edhe nga një sëmundje themelore. Mjegulla kronike e trurit zakonisht përshkruhet si vështirësi në fokusim, konfuzion i lehtë, mendime “të paqarta” ose të ngadalta, harresë dhe një ndjenjë e përgjithshme lodhjeje. A keni qenë ndonjëherë aq i lodhur sa nuk […]

Categories
Uncategorized

Disa nga problemet qe mund te vijne nga sfungjeri i eneve, ja me çfare ta zevendesoni ate

Sipas një studimi të ri të kryer nga hulumtuesit në Norvegji, rezulton se sfungjerët për larjen e enëve përmbajnë më shumë baktere sesa furçat e kuzhinës, të cilat mund të jenë një mënyrë higjienike më e pranueshme për të larë enët. “Salmonela dhe bakteret e tjera rriten dhe mbijetojnë më mirë në sfungjer sesa në […]

Categories
Uncategorized

Kjo do te jete dita kur i nxheti afrikan pritet qe te bej nje terheqje

Vendi ynë prej ditësh tashmë prej më shumë se 8 ditësh është nën pushtetin e temperaturave të larta falë masave ajrore të nxehta me origjinë Afrikane. Këto masa do të na shoqërojnë deri në fundjavë duke sjellë temperatura të cilat në orët e mesditës në zonat e ulët pritet të shkojnë deri në 42-43 gradë. […]

Categories
Uncategorized

Mjekët sugjerojnë t’i zëvendësojmë vezet me këtë ushqim per mengjes

Kur bëhet fjalë për vezët, shkencëtarët nuk bien dakord: Disa e “fajësojnë” këtë ushqim për rritjen e kolesterolit dhe rrezikimin e shëndetit kardiovaskular, ndërsa të tjerë pretendojnë se këto janë mite dhe se veza është në fakt një zgjedhje shumë e mirë dhe e shëndetshme, sidomos për vaktin e mëngjesit. Megjithatë, një grup studiuesish tani […]

Categories
Uncategorized

Mjeku i njohur Kardiokirurg tregon 2 rastet kur duhet ti drejtoheni mjekut: E para eshte shtrengim i kraharorit

Nëse keni shtrëngim të kraharorit apo therje të vazhdueshme duhet të drejtoheni te mjeku. Profesori i asociuar dhe kardiokirurgu Selman Dumani thotë se Sëmundjet kardiovaskulare vazhdojnë të mbajnë numrin një në botë për nga shpeshtësia e humbjeve të jetës. “Nuk bëjmë përjashtim nga gjithë bota. Praktikisht janë sëmundjet bazë si ajo e arterieve koronare dhe […]

Categories
Uncategorized

Disa nga qytetet qe pritet te preken nga rreshjet e shiut kete jave

Sipas SHMU, për javën që presim përpara vendi ynë pritet të përjetojë “ferrin mbi tokë” me temperatura tepër të larta si në vlerat maksimale ashtu dhe ato minimale dhe të zgjatura në kohë (ditë). Kjo situatë vjen si pasojë e ndikimit të theksuar të Anticiklonit Afrikan (dhe jo vetëm pasi gradualisht bashkohet edhe me Anticiklonin […]

Categories
Uncategorized

Pesë problemet shëndetësore që mund të shkaktojë kondicioneri

Shumica prej nesh i jemi mirënjohës kondicionerit, sidomos në rastet kur temperaturat janë tepër të larta dhe është e pamundur të mos djersish edhe pas një dushi të ftohtë. Ajri i ftohtë dhe i thatë i kondicionuar sjell shumë freski në minutat e para, por më pas vëren se të kanë kapur të dridhurat. Në […]

Categories
Uncategorized

Edhe sa do te qendroj i nxehti afrikan dhe kur pritet te vij freskimi sipas meteorologes se njohur

I nxehti afrikan vijon të ketë nën kontroll vendin tonë ashtu si edhe thuajse të gjithë vendet e rajonit. Metereologia Lajda Porja, në një lidhje live me News 24 tha se ka pasur një ndryshim edhe në vlerat minimale, si në zonat malore ashtu edhe në ultësirën perëndimor. Vlerat kanë qenë përkatësisht në zonat malore […]

Categories
Uncategorized

Kjo është arsyeja, sipas mjekut të njohur, pse nuk duhet të konsumoni banane në mëngjes

Një banane dhe një gotë qumësht të paktën!”– a nuk është kjo formula klasike e mamave, sa herë që fëmijët nuk i kanë marrëdhëniet e mira me mëngjesin apo thjesht nxitojnë për në shkollë? Me siguri, bashkangjitur kësaj është shtuar dhe arsyetimi: “As nuk do e lash, as nuk duhet shumë ta qerosh…” Shkenca vërteton […]

Categories
Uncategorized

Disa nga testet qe mund te beni ne shtepi per te kuptuar nese keni apo jo probleme me zemren

Problemet e zemrës nuk kuptohen gjithmonë direkt, por fillimisht shfaqen simptoma të paqarta si lodhje, dobësi apo rraskapitje. Ju mund ta kontrolloni vetë shëndetin tuaj të zemrës me anë të një truku të thjeshtë që mund ta bëni në shtëpi. Ajo që duhet të bëni është një test teksa ngjisni shkallët. Njerëzit nën moshën 40 […]