Categories
Aktualiet

Zyrtarisht ne vjeshte? Moti kete jave vjen me surpriza, duke filluar nga dita e hene e deri

Këtë javë vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme me masa ajrore të lagështa. Moti do të jetë me kthjellime e alternime vranësirash mesatare deri të dendura pjesën më të madhe të ditëve. Ditën e Hënë dhe ditën e Martë do të kemi prezente reshje shiu me intensitet të […]

Categories
Aktualiet

Ky eshte perberesi qe duhet me patjeter te lani sallaten jeshile para konsumimit

Si duhet larë sallata jeshile të cilën e konsumojmë aq shumë? Instituti zooprofilaktik i Venecias, me një kërkim të kryer në një kampion prej 300 familjesh, zbuloi se 18% e konsumatorëve nuk i lante as frutat as perimet. Është një gabim shumë i madh, sidomos për sa i përket sallatës jeshile e cila lahet lehtësisht […]

Categories
Aktualiet

Keni dëgjuar më parë për bimën e njohur si bishti i kalit? Pasi te mesoni keto 6 perfitime nuk keni per te patur

Keni dëgjuar më parë për bimën e njohur si bishti i kalit? Kjo bimë njihet gjerësisht për fuqinë e saj diuretike. Bishti i kalit mund të na ndihmojë gjithashtu të kujdesemi për lëkurën, flokët dhe thonjtë përmes aplikimit ose marrjes së jashtme. Është një bimë që gjendet lehtësisht edhe në vendin tonë. Disa nga vetitë […]

Categories
Aktualiet

Ndoshta deri me sot nuk ua keni ditur plotesisht rendesine por kumbullat kane rol në rritjen e dendësisë minerale

Kumbullat kanë një rol të rëndësishëm në rritjen e dendësisë minerale të kockave. Gjatë një studimi morën pjesë gra, të cilat u ndanë në dy kategori, ku në kategorinë e parë morën pjesë ato që konsumonin kumbulla rregullisht, ndërsa në të dytën u përfshinë ato që konsumonin mollë rregullisht. Të dyja grupet merrnin gjithashtu kalcium […]

Categories
Aktualiet

Keto jane 7 ushqimet qe kane magnez dhe jane te mira per zemren dhe stresin

Magnezi është një prej mineraleve më të dobishme për organizmin. Bashkë me kalciumin dhe kaliumin, magnezi luan një rol thelbësor për shëndetin e zemrës, muskujt dhe kockat. Ai ndihmon kundër pagjumësisë, depresionit, migrenës. Përpara se t’i drejtoheni farmacisë për të marrë suplementë, lexoni listën me ushqimet më të pasura me magnez të cilat duhet të […]

Categories
Aktualiet

Jo vetem mushkerite, por kondicioneri prek dhe demton edhe kete organ tjeter te trupit

Thonë se sytë janë pasqyra e shpirtit, por edhe e shëndetit tonë. A e dini se ato mund të dëmtohen nga ajri i kondicionerit? Tharja, djegia, lotët janë vetëm disa nga shqetësimet që ajri i kondicionuar i shkakton syve tanë. Kanalet e kondicionerit kanë baktere dhe myk Ajri i kondicionerit dëmton sytë prej faktit se […]

Categories
Aktualiet

Sipas mjekeve: Kjo eshte arsyeja perse duhet te hiqni tostin nga dieta juaj

Tosti është një nga ushqimet më të konsumuara, sidomos për darkë. Kjo për arsye se përgatitja e tij është shumë e thjeshtë, kërkon vetëm pak minuta dhe është shumë i shijshëm. Por, mjekët kanë rekomanduar që këtë ushqim ta heqim menjëherë nga dieta jonë për shkak të përbërësve të tij. Sallami ose proshuta që futet […]

Categories
Aktualiet

Nje maske e lehte dhe pa kosto qe do te bej vajzat dhe grate te largojne shenjat e akneve

Aknet mund të lënë gjurmë të sikletshme në lëkurën tonë dhe shpesh përfundojmë duke përdorur korrektorë për të minimizuar pamjen e tyre. Fatkeqësisht, vendosja e tepërt e produkteve kozmetike e bën lëkurën tonë të duket jo natyrale dhe sjell nevojën për t’u rivendosur herë pas here gjatë ditës. Do t’ju propozojmë disa maska me vetëm […]

Categories
Aktualiet

Temperaturat do te bien me 6 grade dhe rreshje shiu: Si pritet te jete moti gjate 10 diteshit te pare te Shtatorit

Sinoptikania Lajda Porja, në një lidhje live me Skype në News24, foli për situatën meteorologjike në vend, ku tha se nesër rritje të ulje e temperaturave deri në 6 gradë Celsius dhe reshje shiu. Sipas saj, gjatë fundjavës pritet sërish një rritje e temperaturave, ku priten të shkojnë deri në 35 gradë Celsius. Në lidhje […]

Categories
Aktualiet

Ja se kur pritet te largohet vala e te nxehtit sipas meteorologes se njohur

Vendi jonë do të mbetet në valën e të nxehtit afrikan deri në mesjavë. Meteorologia, Lajda Porja shprehet se 3 qarqet që do të “digjen” gjatë këtyre ditëve janë, Elbasani, Shkodra dhe Berati. Moti do të freskohet nga dita e enjte me temperatura që do të shkojnë deri në 35 gradë celcius. “Parashikohet që Shqipëria […]