Gjendet rrallë në vendin tone: Ky është uji i cili ofron përfitime këto 4 përfitime që as il’açet nuk do t’iu

I mbushur me karbohidrate lehtësisht të tretshme në formën e sheqerit dhe elektroliteve, uji i kokosit ofron përfitime për lëkurën, zemrën, flokët, presionin e gja. kut dhe tretjen. “Uji i kokosit është një pije e shijshme, ushqyese, freskuese dhe natyrale që është jashtëza konisht e mirë për shëndetin tuaj. Është një pije alternative e mirë […]

Kosi një produkt mjaft i dashur për Shqiptarët: Nuk e paskemi ditur që trajton sëm/undjen e

Ruajtja e ekuilibrave në ushqyerje është shumë e rëndësishme në shmangien e shumë problemeve shëndetësore, përfshirë këtu edhe urthi. Gjithçka që hamë ka tendencën të parandalojë probleme të tilla ose të shkaktojë ato në mënyrë të përsëritur. Çfarë Është Urthi Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun. Ndjesia e dj egies është […]

Beti Njuma le pa fjale: U’a kam thënë shumë miqve që Shqipëria nuk vlen as sa një ishull i Greqisë

Në edicionin e lajmeve të RTV Ora, gazetarja Beti Njuma, teksa po fliste për turzmin, ku I ftuar ishte gazetari Bledian Koka, është shprehur se ndryshe nga Shqipëria në Greqi nuk kishte plazhe private. Më tej ajo është shprehur se plazhet e Greqisë ishin të gjitha të lira për pushuesit, dhe sipas saj nuk e […]

Rekomandohet t’i pini vetëm 2-3 gota të ketij caji në ditë, mjeku i njohur: Nëse do te ndiqni këtë metodë nuk do të keni më

Majdanozi kryesisht përdoret në kuzhinë dhe thjesht preferojmë ta shtojmë në supa e në sallata. Majdanozin mund ta konsumojmë thuajse çdo ditë, por në sasi të vogla. Megjithatë, ekspertët kanë bërë të ditur edhe një fakt tjetër interesant për majdanozin: është i mahnitshëm për humbje të peshës! Dr. John Christopher është një prej mjekëve më […]

As që keni për ta njohur: Del për herë të parë pas zgjedhjeve Monika Kryemadhi, ja ndryshimi që ka bërë në

Pas një mungese të gjatë në daljet publike, Monika Kryemadhi është bërë e “gja llë” për herë të parë që pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit. Kryemadhi është shfaqur me një look të ri në ditën e tretë të kampit të LRI-së në Jalë. Me flokë të shkurtra, Kryemadhi u shfaq tepër e emocionuar […]

Byrek me qepe dhe domate si nga dora e gjyshes: Mos harroni t’i shtoni kete perberes pasi i

Përbërësit: 3 qepë, 4 domate, Kripë, Piper, Vaj ulliri, 400 g miell, 200 ml ujë, Kripë Në tigan kaurdisim me vaj ulliri, qepët e grira imët, shtojmë domatet pasi i kemi pastruar lëkurat dhe i kemi prerë imët. E rregullojmë shijen me kripë dhe piper. E ziejmë derisa të zbutet qepa plotësisht dhe domatet janë […]

Mesojini se cilat jane keto 4 ushqime qe ndihmojne grate te mos vuajne nga sem/undja e

Osteoporoza e njohur ndryshe si “epid mia e heshtur e ko ckave” është një sëm. undje që lidhet me humbjen e masës kockore. Gjatë osteoporozës ko cka bëhet më poroze dhe më e thyeshme. Afërsisht 30% e të gjitha grave mbas menop auzës në Amerikë dhe Europë kanë osteoporozë. Mjekët shprehen se një mjekim i […]

Receta e pules ne tave me peta qe do te mbetet gjate ne mendjen tuaj, keto jane perberesit qe u duhen

Kjo recetë u përgatit nga Arti i Gatimit Pula në tavë me petë është një recetë e vjetër dhe shumë e pëlqyeshme e cila është përdorur shumë nga amvisat shqiptare. Tradita e kësaj recete është pjekja në saç, por megjithatë ajo mund të përgatitet edhe në furrë Përbërësit: 1 pulë mesatare, 600 g miell, 400 […]