Categories
Aktualiet

Plot 5 ushqimet te cilat mund ti konsumoni para se te flini pasi nuk iu shendoshin

Shkencëtarët kanë zbuluar se është e dobishme të ngrënit në mbrëmje.

Kjo nuk do të thotë që ju mund të mbusheni lirisht me ushqime të pa shëndetshme para se të flini!

Zgjidhni një darkë të lehtë dhe një madhësi të arsyeshme nga ushqimi!

Këtu janë pesë pjata që mund t’i hani natën pa u shqetësuar për shtim në peshë:

Misri

Hani pak misër të zier, në vend të konservuar. Misri është i mirë për shëndetin tuaj dhe mund t’ju ​​ndihmojë të hiqni yndyrën e tepërt.

Mos shtoni shumë gjalpë dhe kripë në misër! Nuk quhet kot “një darkë e lehtë”!

Djathë dhe rrush

Një pjesë e vogël e djathit nuk përmban shumë kalori, por do t’ju japë shumë kënaqësi dhe shumë përfitime, shkuan womendailymagazine.

Ju gjithashtu mund të shtoni pak rrush në pjatën e darkës sepse ato mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë, pasi janë të mbushura me melatonin.

Vezë

Vezët përmbajnë aminoacide thelbësore dhe shpejt mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

Bëni disa vezë të fërguara ose thjesht zieni fort.

Mishi gjeldeti

Mishi i gjelit është darka perfekte për ata që preferojnë një vakt më të rëndë. Ai përmban proteina të shëndetshme dhe tretet më lehtë sesa pula.

Humus dhe shkopinj perimesh

Humusi është bërë nga qiqrat dhe qiqrat janë të pasura me vitaminë B6. Zhyt disa shkopinj karrote, trangulli ose kungulleshke në humusin e shijshëm dhe shijoji!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *