Mjafton të përdoret vetëm një herë dhe do te vìnì re përmìrsìmìn: Sìdomos në këtë perìdhë pasì

Ky është një ndër shurupet më të mirë kundër kollës që jep menjëherë efekt dhe iu pastron nga se. krecionet.

Përbërësit e nevojshëm: 1 kg qepë të kuqe, por mund të përdorni edhe qepë të zakonshme, megjithëse kjo është më e mira, 500 g mjaltë, 10 gjethe dafine.

Procedura: Qëroni një qepë, priteni në të katërtat, vendoseni në një tenxhere së bashku me fletën e dafinës (mundësisht në ato enë pa ujë) dhe shtoni sa më pak ujë të jetë e mundur. Vendos rreth 100-200 ml ujë.

Gatuajini të mbuluara në kohën më të qetë, rreth një orë ose më shumë. Nëse uji avullon, shtoni të paktën 100 ml gjatë gjithë kohës.

Kulloni përmes një kullese të trashë ose edhe më mirë përmes garzës, sepse il’açi është më i fortë sa më pak mbet ur ina të keni.

Shtry dheni mirë që të dalë sa më i trashë dhe i trashë.

Kur të ftohet, përzieni atë me mjaltë dhe ruajeni në frigorifer. Pihet si shurup, tri herë në ditë, në dy lugë dhe efekti ndihet menjëherë pas ditës së parë.

Nga kjo sasi zakonisht marr një kavanoz 1 kg, megjithëse shumë varet nga vetë qepa. Përzierja duhet të jetë xhelatinoze, por ndodh që të dalë e lëngshme, përsëri kjo varet nga sa mirë filtrohet.

E nxjerr nga përmbajtja dhe e vendos në një zjarr të vogël ose mund të ngrohet në mikrovalë dhe të bëhet e lëngshme, dhe pastaj ua jap fëmijëve.

Edhe pse qepa është baza për këtë ilaç, shija nuk është e ke qe sepse dafina e përmirëson shumë, por mundeni nëse dëshironi të shtoni karafil ose kanellë për ta përmirësuar edhe më shumë.

Nga lëvorja e qepës mund të bëni një çaj ekspektorant shumë të efektshëm: lani lëvoret, i zieni për një ose dy minuta në ujë dhe kullojeni menjëherë.

Nëse i zieni për një kohë të gjatë dhe nuk i kullojni menjëherë, çaji bëhet pak i hidhur. Merrni 3 herë dite nga një lugë gjelle, dhe për fëmijët një lugë çaji të vogël.

Leave a Reply

Your email address will not be published.