Temperatura derì ne 17 grade, ja kur prìtet te vìje pranvera e parakohshme

Situata termike është normalizuar në pjesën më të madhe të Shqipërisë, por zonat malore mbetën edhe mëngjesin e sotëm në vlerat termike -7°C, -8°C.

Pasditja vonë e ditës së sotme pritet me rreshje shiu dhe dëbore. Dëbora do të zbres në 500 metra lartësi sontë vonë në mbrëmje.

Zonat e ulëta dhe bregdetare kanë kaluar në vlera pozitive për sa i përket temperaturave. Vranësirat do të jenë të dukshme dhe të pranishme gjatë gjithë ditës në Shqipëri.

Përsa i përket ditëve në vijim, do të mbetemi me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Dita e shtunë nis me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe bregdetare dhe rreshje dëborë në 600-700 metra lartësi nga niveli i detit dhe më lartë, bënë me dije meterologia Tanja Porja.

Kemi një rritje të vlerave termike gjatë së shtunës, ku temperatura më e ulët do të jetë -6°C dhe ajo me e lartë 13°C.

E diela vijon me një rënie të lehtë prej 2 gradë, por filllimi i javës, dita e hënë nis me 3 gradë celcius më ngrohtë në territorin Shqiptar duke arritur deri në 17 gradë celcius. Ky maximum flitet për zonat e ulëta dhe bregdetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.