Pija e cila do te largoj eren e keqe te gojes ne vetem 5 minuta, u nevojiten keto 3 perberes

Gjithmonë disa ushqime ose thjesht baktere në gojë mund të shkaktojnë aromën e keqe të gojës, ndërkohë që respektojmë me përpikëri rregullat e higjienës orale.

E ndërsa në treg ka mijëra gargarë dhe pasta dhëmbësh që zgjidhin problemin, ato janë ose produkte të shtrenjta ose kimikate.

Por ekziston një mënyrë natyrale për frymëmarrje të këndshme. Një pomadë nga produktet është e lehtë për t’u gjetur, ekonomike, bimore dhe më e rëndësishmja do ta keni bërë vetë.

Do t’ju duhet:

2 limonë

1 gotë ujë të vakët

Gjysmë luge kanellë

1 lugë gjelle sodë buke

1 lugë mjaltë

Përgatitja:

Lëngun e limonit me mjaltë dhe kanellë e vendosni në një shishe dhe e përzieni.

Shtoni sodën e bukës dhe ujin e vakët dhe rrihni përzierjen mirë në shishen tuaj.

Përdorni 2 lugë gjelle në ditë nga përzierja, duke bërë gargarë dhe pështyrë.

Kanella ka veprim antibakterial ashtu si mjalti, ndërsa soda e bukës zbardh dhëmbët. Limoni jep një aromë të këndshme dhe ndihmon në vrasjen e baktereve që mund të mbeten në gojën tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.