Sidomos tani ne kete periudhe ku dielli demton lekuren tuaj, maska me veze do t’iu mundesoj edhe te largoni rrudhat ne te njejten kohe

Nëse njerëzit do të ndaheshin në dy grupe, ato do të ishin; njerëzit që pëlqen të hanë më shumë të bardhën e vezës dhe ata që hanë të verdhën e lënë të bardhën e vezës.

Për grupin e dytë nuk kemi dhe lajme aq të mira; sipas studimeve klinike rezulton se e bardha e vezës është pjesa më e shëndetshme. Të bardhat e vezëve janë një ushqim me nivel të ulët kalorik, vetëm 17 kalori, në krahasim me 71 kalori nga një vezë e terë.

E bardha nuk përmban kolesterol ose yndyrë të ngopur, gjë që e bën një ushqim ideal për njerëzit që vuajnë nga sëm. undjet e zemrës ose diabetit.

Përfitimet shëndetësore të të bardhave të vezëve:

Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Një e bardhë veze përmban rreth 54 mg kalium, i cili është një elektrolit jetik dhe mineral i lidhur me shëndetin e ko ckave, shëndetin e zemrës dhe funksionimin e përgjithshëm efektiv të qelizave dhe organeve, sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Maryland.

Shumë studime kanë gjetur lidhje mes kaliumit dhe uljes se presionit të të gja kut, sepse e bardha e vezës promovon vazodilimin ose zgjerimin e enëve të gja kut.

Ata që konsumonin 4,069 mg kalium në ditë ulën rrez ikun e sëm. undjes ishemike të zemrës dhe sëm. undjeve kardiova skulare me 37% dhe 49%, në krahasim me ata që marin 1,793 mg në ditë.

Rritja e masës muskulore.

Të bardhat e vezëve të pasura me proteina janë perfekte për rritjen e masës muskulore. Konsumimi i rregullt i të bardhave të vezëve mund të ndihmojë në lu ftimin e lodhjes, forcimin e muskujve dhe rritjen e imunitetit.

Forconi kockat.

Të bardhat e vezëve janë të pasura në kalcium. Ushqimet e pasura me kalcium janë të shkëlqyera për shëndetin e kockave.

Përfshirja e të bardhave të vezëve në dietën tuaj të përditshme mund të kontribuojë në ko cka më të forta dhe gjithashtu të parandalojë rrez iqet e fra kturave dhe osteoporozën.

Promovon shëndetin e lëkurës.

Vezët kanë kolagjen në membranë, e cila ndodhet vetëm jashtë të bardhës së vezës dhe vetëm brenda guaskës, e cila shërben në mbrojtjen e vezës. Me të bardhat e vezëve mund të përgatisni në shtëpi një numër të madh maskash që do të rigjallërojnë lëkurën tuaj.

Rezultatet treguan se proteina dhe kolagjeni i pranishëm në ushqimin e bardhë të vezëve ndihmojnë në zvogëlimin e rrudhave të shkaktuara nga dielli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.