Do t’ju ndìhmojë të rrìsnì kujtesën tuaj dhe të aktìvìzonì koncentrìmìn, kjo eshte perberja e cìla

Në këtë artikull, ne po ju paraqesim 14 këshilla që do t’ju ndihmojnë të rrisni kujtesën, të bëni trurin tuaj më të shpejtë, të rikuperoni vizionin tuaj të humbur dhe shumë gjëra të tjera! Ju vetëm duhet të jeni të qëndrueshëm dhe rezultatet më të mira së shpejti do të shfaqen!

Rozmarinë

Mjeti i parë dhe më i fuqishëm natyror që do t’ju ndihmojë të rrisni kujtesën tuaj dhe të aktivizoni koncentrimin është rozmarinë. Kimikatet e gjetura në rozmarinë rrisin performancën e trurit. Besoni apo jo edhe aroma e saj mund të bëjë mrekulli. Thjesht vendosni një vazo me rozmarinë në dritare ose përdorni vajin tuaj esencial për masazh. Ju rrit kujtesën

Panxhar : Panxhari ndihmon ne qarkullimin e gjakut në trupin tonë dhe në tru.

Vezë të tëra

E verdha e vezës përmbajn Vitamine B e cila është e vlefshme për mirëqenien e trurit, kështu që shtoni ose rrisni marrjen e vezëve në dietën tuaj.

Peshk

Peshku, si sardelet, salmoni, janë të mbushura me acide të mëdha yndyrore omega-3 për funksionimin e duhur të trurit. Peshku është gjithashtu i shkëlqyer për të rritur kujtesën.

Avokado : Avocados ndihmojnë në rritjen e fluksit të gjakut në tru.

Boronica : Boronica është plot me antioksidantë dhe këto ndihmojnë dhe mbrojnë trurin tuaj nga çdo dëmtim oksidativ.

Qepë : Qepa gjithashtu mund t’ju ndihmojë në këtë shkak, kështu që duhet të përfshini qepë të papërpunuara në dietën tuaj të përditshme për të përmirësuar dhe për të rritur memorien.

Drithera : Kombinimi i fibrave, karbohidrateve komplekse dhe acideve yndyrore omega 3 janë një ushqim super i grurit për zhvillimin e trurit.

Arra

Arra rrisin rrjedhën e oksigjenit dhe shtojcave themelore për të dhënë venat e trurit. Për më tepër, yndyrnat e pangopura omega-3 në arra rritin nivelet intelektuale.

Çaj jeshil

Nëse dëshironi të mprehni kujtesën tuaj dhe të rrisni kapacitetin tuaj të trurit, si dhe të rrisni kujtesën, pini 2-3 gota çaji jeshil të përgatitur fllad çdo ditë.
Çaji jeshil mund të rrisë nivelet e përqendrimit dhe gjithashtu funksionet njohëse, sepse rrit lidhjen elektrike të trurit.

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë ndihmon për të mprehur kujtesën tuaj dhe gjithashtu për të rritur nivelet e përqendrimit për shkak të antioksidantëve të fuqishëm dhe përmbajtjes së kafeinës.

Kungull

Kungulli është plot me vitaminë B12 dhe acid folik, i cili mbron nervat e trurit nga lëndimi.

Domate

Lycopene është një antioksidant shumë i fortë në domate. Ajo mbron qelizat e trurit nga dëmtimet nga radikalet e lira; dhe punon shumë për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Shafran i Indisë

Curcumin është një substancë e gjetur në shafran i Indisë. Mund të rrisë kujtesën dhe të parandalojë keqësimin. Konsumoni më shumë shafran i Indisë. Rritja e memories dhe përmirësimi i funksionit të trurit tuaj duke përdorur ushqimin! Është kaq e lehtë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.