Te gjitha familjet Shqiptare e pelqejne, por ky perberes do t’i jap sultjashit tuaj shije fantastike

Sultjashi, receta e ëmbëlsirës me të cilën jemi rritur!

Nese je nga ata qe e pelqejne ende shume kete embelsire nostalgjike atehere ju tregojme disa hap ate thjeshte per ta pergatitur edhe vete nese akoma nuk e keni mesuar.

Nese do ja filloni nga puna atehere ju duhet: 200 g oriz, 8 luge sheqer kaf, 1.5 litra qumesht, 1 pako te vogel vanilje, gjysem lekure limoni dhe sipas deshires ndonje lloj receli per siper.

Si fillim ziejme orizin ne nje tenxhere me gjysem litri uje derisa orizi ta thithe gjithe ujin. Pastaj shtojme qumeshtin, sheqerin, lekure e limoni (sipas deshires) dhe e lejme ne zja. rre te vloje edhe 20 minuta te tjera ne temperature me te ulet.

Kini mendjen ta trazoni vazhdimisht qe mos te na ngjisi orizi. Ne fund i shtojme vaniljen per arome.

E ndajme sultjashin neper tasa ashtu sic eshte i nxehte dhe e leme te ftohet pak per ta servirur.

Mund ti shtojme lart pak kanelle pluhur ose recel sipas preferences. Ju befte mire.

Leave a Reply

Your email address will not be published.