Gjethet e kesaj bime mjaft te njohur do t’iu mbajne larg ketyre 4 sem undjeve mjaft te perhapura

Ulliri është një nga bimët që njihet për përfitimet e shumta në shëndetin e njeriut. Por nëse nuk e dinit, edhe gjethet e tij përmbajnë substanca të cilat kanë këto veti:

Ndalojën shumimin e viruseve në qelizat e shëndetshme të organizmit të njeriut, virusin e gripit, ftohjes, meningjitit, pneumonisë.

1.Luftojnë ftohjet

2.Luftojnë kandidën

3.Përmirësojne infeksionet e veshit, dhëmbëve dhe ato urinare

4.Luftojne mikrobet kërcënuese për shëndetin

Si ta përgatisni çajin me gjethet e ullirit: Këpusni në orët e para të mëngjesit degët e freskëta të ullirit, i cili duhet të jetë i pa spërkatur.

I thani në furrë për 3 orë në 60 gradë. Preferohet tharja në furrë sepse tharja natyrale merr shumë kohë dhe mund të oksidohen polifenolët e çmuara.

Pasi është tharë, e thërrmoni dhe e vendosni për çdo kupë nga 2 lugë çaji gjethe. I hidhni ujë të valuar dhe e lini 5-10 minuta. Mund ta kombinoni me pak çaj mali për aromë. E konsumoni 3-4 herë në ditë me mjaltë dhe pak limon të shtrydhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.