Dìsa nga efektet sheruese dhe trajtìmet qe mund te benì me qepen e pjekur do t’ju bejne juve te fìllonì

Qepa e pjekur është vërtetuar se janë edhe më e mirë se disa ilaçe, sepse përveç se është e dobishme, shëruese dhe ushqyese – nuk ka efekte anësore. Mund të jetë një ilaç që mjekët do ta përshkruanin pa kufizime. Ju ndoshta jeni njohur me përfitimet e mëdha shëndetësore të perimeve të papërpunuara dhe frutave të freskëta. Por ka të rralla mes tyre, të tilla si qepët, të cilat kur gatuhen nxehtësia bëhen shëruese dhe absorbohen më lehtë nga trupi.

Qepët janë shumë të mira për trupin dhe në formë të gjallë, veçanërisht qepët e reja, megjithatë, shumë e shmangin atë për shkak të pas-efektit, dmth erë të keqe të gojës dhe avullimit të trupit.

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se vetitë e dobishme të qepëve zvogëlohen gjatë pjekjes. Kjo nuk është e vërtetë, pasi vetëm vajrat esencialë avullojnë dhe pasi të jenë pjekur në furrë, vetitë shëruese të qepës vetëm intensifikohen.

Si piqen qepët në mënyrë të përshtatshme në furrë:

Avantazhi i qepëve të pjekura mbi të papërpunuara është i madh, sepse bëhet shumë më i shijshëm dhe i pakëndshmi shmanget. Prandaj, hani këtë pjatë të pazakontë pa frikë, por duhet ta përgatisni siç duhet.

Lani qepën mirë së bashku me lëkurën e saj të jashtme, hiqni vetëm pjesën me rrënjën. Prisni atë në gjysmë ose lëreni të plotë, spërkatni pak vaj ose gjalpë dhe koha për shije. Piqni në 150-170 gradë për rreth 15-30 minuta.

Përdorimi: Hani gjysmë qepë në mëngjes me stomak bosh dhe gjysmën 2-3 orë para gjumit. Qepën e përgatitur në këtë mënyrë mund ta përdorni si pjatë dytësore për peshk ose mish.

Qepët e pjekura janë veçanërisht të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sheqeri i lartë në gjak. Përmban squfur që aktivizon pankreasin dhe përmirëson funksionin e tij.

Ndër të tjera, ai përmban hekur i cili është i nevojshëm për transportin e oksigjenit dhe ushqimin e të gjitha indeve në trup, dhe kështu funksionimin e tyre më të mirë. Qepët e pjekura përdoren në mënyrë aktive në trajtimin e sëmundjeve të mushkërive të tilla si bronkiti dhe pneumonia, dhe veçanërisht ndihmon në trajtimin e fëmijëve.

Duhet të konsumohet më shpesh nga kushdo që ka problem me mpiksjen e gja kut. Pas një su lmi në zemër ose go ditje në tru, mjekët rekomandojnë të hani qepë të pjekur çdo ditë. Ndihmon në pastrimin e enëve të gja kut dhe eliminon pllakat aterosklerotike.

Ndihmon në normalizimin e presionit të gja kut, si dhe dhimbjeve të migrenës. Përveç që hahen, qepët e pjekura mund të përdoren gjithashtu si një salcë për ulçera ose plagë purulente për të shpejtuar procesin e shërimit./sot.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.